Merkez faiz artırır mı, indirir mi?

0
2752

CITI: FAİZİ ARTIRIR 

Citibank ise Merkez Bankası’nın gelecek yıl faizleri 1 puan artıracağına işaret etti. Bankanın araştırma biriminden yapılan açıklamada, 2015’te ruble hareketi ile dolar/tl 2,60-2,70’e doğru yükseleceği belirtildi. Türk şirketlerinin hedge edilmeyen döviz riski tedirginlik yaratacağı ve TCMB’nin ilk çeyrekte en az 1 puan faiz artıracağı ifade edildi.

DEUTSCHE BANK: MERKEZ FAİZ İNDİRİR

Deutsche Bank ise TCMB’den 75 baz puan faiz indirimi bekliyor. Deutsche Bank tarafından yayınlanan raporda Türkiye’de TCMB’nin dün düzenlenen PPK toplantısında verilen kararlar ele alındı. TCMB’nin faiz oranlarını değiştirmeme kararının TL’yi kontrol altında tutmak için elverişli bir karar olduğu değerlendirmesinde bulunan Deutsche ayrıca bu kararla enflasyon konusunda da kredibilitenin artacağını dile getirdi.

TCMB’nin açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerinin ardından Deutsche Bank, 2015'ın ilk yarısında TCMB’nin faizlerde 75 baz puanlık ılımlı ve geçici bir gevşemeye gideceği yönündeki beklentilerini koruduğunu ancak buna yönelik risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Bu risklerin küresel görümündeki belirsizlik ve TL’nin izleyeceği rotadan kaynaklandığı vurgulandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.