Merkez faize dokunmadı!

0
2501

Merkez Bankası politika faizini ve faiz koridorunun üst ve alt limitlerini değiştirmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politkası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının sabit tutulmasına karar verdi.

Buna göre, faiz koridorunun alt ve üst sınırları olan, gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı yüzde 10.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25'te tutulurken, politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı da değiştirilmeyerek yüzde 7.5'te tutuldu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.25'te bırakıldı.

Merkez Bankası, faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyretmekte olduğunu ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğini kaydetti. Banka, artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin güçlenerek sürmekte olduğunu ve PPK'nın, açıklanan yapısal reformlarının uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmekte olduğunu belirtti. Banka, ayrıca, PPK'nın, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmekte olduğuna dikkat çekti.

Banka, açıklamasında, "Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, artan maliyet unsurları çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırlamaktadır. Bu çerçevede Kurul, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir" dedi.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını belirten Merkez bankası, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.