Merkez PPK özetlerini yayımladı

0
2638

Enflasyon, gıda fiyatlarının yüksek seyri ve döviz kuru hareketleri nedeniyle bir süre daha Ocak enflasyon raporundaki patikanın üzerinde seyretmeye devam edecek.

2015 boyunca cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmektedir. Mart ayına ilişkin göstergeler gıda yıllık enflasyonunun yüksek seyrini koruyabileceğine işaret etmekte. Mart ayında enerji grubunun yıllık tüketici enflasyonu üzerindeki sınırlayıcı katkısının azalacağı tahmin edilmekte. Gıda fiyatlarının mevcut seyri ve döviz kuru gelişmeleri enflasyon görünümü üzerindeki başlıca risk unsurları olarak değerlendirilmekte.

Yurt içi özel kesim talebinin 2015 yılı ilk çeyreğinde bir miktar yavaşlasa da büyümeye ılımlı düzeyde katkı yapacağı tahmin edilmekte. İşgücü piyasasına ilişkin diğer göstergeler yılın ilk çeyreği itibarıyla istihdamda belirgin bir toparlanmaya işaret etmemekte.

Para politikası kurulu, iktisadi faaliyetin yılın ilk çeyreğinde bir miktar ivme kaybettiği değerlendirmesinde bulundu. Öz konusu yavaşlamada dış talepteki zayıf seyir, finansal piyasalardaki oynaklık ve olumsuz hava koşulları etkili oldu. İktisadi faaliyetin ana eğilimine dair daha net bir değerlendirme yapılabilmesi açısından verilerin bir müddet daha yakından izlenmesi gerekiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.