Merkez ‘sürpriz yok’ dedi

0
2731

Merkez Bankası para politikası kurulu Kasım ayı faiz kararını açıkladı. MB, politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz koridorunun alt ve üst koridoruna da dokunmadı. MB, gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5'te sabit bıraktı. CNBC-e'nin beklenti anketine katılan 21 ekonomistin 20'si bu ay politika faizi ve diğer faiz araçlarında bir değişiklik beklemiyordu.

İÇ TALEP BÜYÜMEYE KATKI SAĞLIYOR

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada,"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Küresel talep zayıflarken iç talep büyümeye daha fazla katkı vermeye başlamıştır. Bununla birlikte, tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu elişmeler cari dengedeki iyileşmeyi destekleyebilecektir. Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir" denildi.

SIKI DURUŞ SÜRECEK

Merkez, açıklamasında sıkı duruşun devam edeceğine şöyle işaret etti: "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."

DOLAR GERİLEDİ

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından ilk tepki olarak 2,258'e kadar geriledi. Öncesinde 2,2331 seviyesindeydi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.