Merkez’den sürpriz faiz kararı!

0
2587

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. TCMB politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5'te sabit tuttu.  MB, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini de yüzde 7.25'te tuttu. MB, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini de yüzde 10.75 seviyesinde tuttu.

TCMB, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşık 10 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk faiz artırımının ardından, daha önceki açıklamalarında faiz tarafında bir adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret etmişti. Reuters anketinde koridorun alt bandı ile politika faizinde artırıma gitmesi bekleniyordu. Beklentiler politika faizinde 50 baz puan, koridorun alt bandında 25-50 baz puan artışta yoğunlaşmıştı.

TCMB en son 29 Ocak 2014'te olağan dışı bir toplantı gerçekleştirerek politika faizini yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmişti. Fed yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 aralığına yükseltirken, bundan sonraki sıkılaştırma adımlarının ise kademeli olacağı mesajını vermişti. Reuters'ın 16 kurum ile gerçekleştirdiği ankette dokuz katılımcı politika faizinde 50 baz puan, iki katılımcı 25 baz puan, iki katılımcı 100 baz puan, bir katılımcı 125 baz puan artış beklerken, iki katılımcı ise sabit kalmasını bekliyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.