Moody`s 4 şirketi izlemeye aldı

0
689

Moody's, EBN B.V., Royal Dutch Shell Plc, Total S.A., Statoil'in yanısıra Royal Dutch Shell'in bağlı ortaklıkları Motiva Enterprises LLC ve Deer Park Refining'i izlemeye aldı.

Kuruluş, orta vadede petrol fiyatlarındaki toparlanmanın bu şirketlerin beklentilerinden daha yavaş olacağı yönünde kayddadeğer riskler bulunduğunu belirtti.

PETROL FİYAT TAHMİNLERİNİ DE AŞAĞIYA ÇEKTİ

Moody's Investors Service, petrol piyasasında aşırı arzın devam etmesi ve İran kaynaklı ek arz riski nedeniyle, Brent ve West Texas Intermediate (WTI) türüham petrolde fiyat tahminlerini aşağıya çektiğini açıkladı.

Moody's, 2016 yılına ilişkin olarak hem uluslararası gösterge olan Brent hem de Kuzey Amerika için gösterge olan WTI için fiyat tahminini 33 dolar/varil olarak belirledi. Brent için bu bir önceki tahmine göre 10 dolar/varillik ve WTI için ise 7 dolar/varillik düşüşü gösteriyor. Moody's, her iki fiyatın da 2017 ve 2018'de ortalama 5 dolar/varil artmasını bekliyor.

Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Terry Marshall, "OPEC ülkeleri piyasa payı savaşında yüksek üretim seviyelerini sürdürüyor, bu da Çin, Hindistan ve ABD gibi temel tüketici ülkelerdeki ılımlı tüketim artışı nedeniyle mevcut arz fazlasına katkı yapıyor. Ek olarak, İran'ın bu yılki petrol artışı miktarının ABD'deki petrol üretimi kesintisini telafi edeceğini veya geçeceğini bekliyoruz" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.