Moody’s’Türk bankaları için uyardı

0
2595

Türkiye'nin seçimlerin artdından yeniden tek parti iktidarına dönmesi, banka hisselerinin fiyatlarının artmasına neden oldu, ancak banka karları üzerindeki baskının bir süre daha sürebileceği kaydediliyor.

Londra'da Moody's'in bankalar analisti Irakli Pipia, bunun birçok ekonomik gösterge tarafından söylenen bir hikaye olduğunu kaydetti. Pipia, özellikle mevduat büyümesindeki yavaşlamaya ve yabancı kaldıracındaki artışa dikkat çekti. Her iki faktör de karlılıktaki sıkıntının devam edebileceğini işaret ediyor.

1 Kasım seçimlerinden çıkan sonuç Türkiye'de bankacılık endeksinin yüzde 9.4 artmasına neden olurken, üçüncü çeyrek karları biraz daha az mutlu bir tablo çizdi. Dolar bazında, Borsa'daki üç büyük banka, beş yılı aşkın sürenin en kötü çeyreğini geçirdi.

Pipia, İstabul'da verdiği mülakatta, "Siyasi belirsizlik azaldı, ancak bankalar için temel faaliyet koşulları değişmedi," dedi ve "durumun iyileşmesi için, uzun vadeli dğeişikliklerin yapılması ve karlılığın yeniden şekillendirilmesi gerek" şeklinde görüş bildirdi.

Düşen karlılığın nedenlerinden biri ivme.

Pipia'ya göre, reform çabaları olmaksızın, düşen karlılık kendi kendini düzelten bir yapıya kavuşamaz. Pipia, "Yatırımcılara gitmeli ve daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunu söylemelisiniz. Bu, ya daha fazla ödeme yapmaya ihtiyacınız olduğu ya da daha fazla karlılık sağlayabilme yeteneğinizi gösterme ihtiyacında olduğunuz anlamına gelir" dedi ve "Şu anda, böyle bir durum yok" şeklinde konuştu.

2010 yılında, Türk varlıkları üzerinden gelirler, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'den oluşan BRIC'tekilerinkinden daha yüksekti. Ancak o dönemden sonra, Pipia'ya göre, Türkiye'de varlık getirisi her yıl düştü ve böyle bir trend benzer ülkelerde görülmedi. Pipia, bu gidişin sürmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Diğer bir faktör Türklerin tasarruf konusundaki isteksizliği.

Türkiye'de krediler mevduatlardan daha hızlı büyüyor. Hükümet son 10 yılda yüzde 25'ten daha hızlı büyüyen kredileri yavaşlatma yolunda aldığı tedbirler başarılı olurken, mevduat büyümesi de yavaşladı. Türkiye'nn kredi-mevduat rasyosu 2011'de yüzde 10'ü geçti ve bu dönemden bu yana her yıl yükseldi.

Pipia, mevduatlardaki durgun artışın bankaları açıklarını kapatmak için dış finansmana yönelttiğini söyledi. Moody's analisti, "Eğer çift haneli büyümek istiyorsanız, ilave para girişine ihtiyacınız var. Zira iç mevduat hızlı büyümüyor. Bu durum, Türkiye'deki mali sektör büyümesinin yatırımcı beklentisi konusu haline getiriyor" şeklinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.