Nikon objektiflerin üzerindeki kısaltmalar ne anlama geliyor?

0
4590

Profesyonel fotoğraf makinenizi aldınız ve daha güzel kareler yakalamak için farklı objektiflere veya başka bir deyişle lenslere ihtiyacınız olduğunu fark ettiniz.

Hangi objektifin sizin için uygun olduğunu görmek için objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmeniz gerekli.

 

İşte Nikon objektifleri üzerinde yazan kısaltmalar:

 2017-fotografci

AF-S (Auto Focus – Silent), Sessiz otomatik netleme demektir. Bu kısaltma içerisinde bulunan anlatımda ultrasonik motor vasıtasıyla netlemeyi gerçekleştiren objektiflerinde bulunduğudur.

VR (Vibration Reduction), Titreşim önleyici sistem. Objektif içerisindeki optik elemanlar titreşimi azaltıcı özellikte hareket ettirilerek net fotoğraflar elde edilir. En son üretilen teknoloji de VR II olarak adlandırılır.

IF (Internal Focus), Netleme yaparken objektifin fiziki boyu değişmez ve öndeki eleman dönmez. Netleme esnasında hareket eden tüm elemanlar objektifin içerisinde hareketini oluştururlar.

DX, APS-C  boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel üretilen objektiflerin özellikleridir, bu tip objektifler FX yani full frame olan gövdelerde tam uyumlu olarak kullanılamazlar.

AF (Auto Focus), Otomatik netleme anlamındadır. AF yazan objektifler,fotoğraf makinesinin gövdesinde bulunan Auto Focus motor yardımı ile netlemeyi sağlarlar.

AF-I  (Auto Focus – Internal), Nikon 1996 yılına kadar netleme motoru bulunduran objektiflerde bu kısaltmayı kullanmıştır, yerine bu tarihten sonra AF-S ye bırakmıştır.

FX (Full Frame) Full Frame gövdeye sahip makinalar için üretilmiş objektiflerdir, bu objektifler APS-C sensör bulunduran gövdelerle de kullanılabilir, Ayrıca odak uzaklıklarını Nikon için 1.5 ile çarparak DX gövdelerdeki odak uzaklıkları bulunur.

D (Distance), Objektif netleme mesafesini elektronik data olarak gövdeye bildirir ve böylelikle matrix ölçümün sağlanmasına ve flaş ayarlanmasına yardımcı olur.

G – Bazı objektiflerde diyafram ayarlama halkası yoktur. Diyafram gövde üzerinden dijital olarak ayarlanır, diğer özellikle D kısaltması içeren objektifler ile aynı özelliklerdedir.

ED (Extra Low Dispersion Glass), Ekstra Düşük Dağılımlı olarak adlandırılan Cam. Nikon objektiflerinde bu tip elemanlar kullanarak keskinliği artırmaya, daha doğru renkler yakalamaya ve kromatik dağılmayı önlemek için geliştirdiği teknolojidir.

Micro– Makro özelliği bulunan objektiflere Nikon tarafından kullanılan bir terimdir.

N (Nano Crystal Coat), Nano Kristal kaplama. Nikon en yeni teknolojiyle geliştirdiği bu tip objektiflerde yansımayı en aza indirmeyi hedefliyor ve özelliklede ultra geniş açılardaki flare sorununa çözüm üretiyor.

PC-E (Perspective Control), Bakış açısı kontrolüne sahip objektifler için kullanılır. Profesyonel amaçlar için bakış açısı ve alan derinliği kontrolünü sağlar. Ayrıca bunlara Tilt and Shift objektiflerde denir.

DC (Defocus-image Control), Portre için özel üretilmiş ve netleme dışında kalan bölgelerdeki bulanıklığı değiştirilebilmeyi sağlayan özelliğe sahip objektiflerdir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.