Nobel’li ekonomist uyardı: Kriz gelebilir

0
2787

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, son aylarda finans uzmanları ile medyada, emlak, hisse ve tahvil piyasalarında büyük bir düzeltme ve yeni bir ekonomik kriz başlayabileceğine dair endişelerin arttığını belirtti.

Nobel ödüllü Ekonomist Robert Shiller Project-Syndicate sitesi için "Acı hissedene kadar büyüme" başlıklı bir makale kaleme aldı. Shiller, yazısında Google istatistiklerine göre, 2007'deki kadar olmasa da hisse balonu aramalarında artış olduğuna dikkat çekerek, konut balonu aramalarında değişiklik olmadığını vurguladı. 

KONUT SEKTÖRÜ ISINDI

Uzmanları endişelerinde haklı bulan Shiller, insanların bu düşünce ve haberlere aşırı negatif tepki gösterebileceği konusunda uyardı. Ekonomist, Haziran ayında IMF Başkan Yardımcısı Zhu Min'in Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarındaki birçok ülkede konut sektörünün aşırı ısındığını söylediğini ve daha birçok kuruluştan varlık piyasalarındaki spekülatif aşırılıklara karşı uyarılar geldiğine vurgu yaptı.

KRİZLER POLİTİKACILARIN SUÇU NY

Times’ın 8 Haziran'daki "Hisselerden tarlalara neredeyse her varlık sınıfında balon var" manşetine dikkat çeken Shiller, insanların bu uyarılara nasıl tepki vereceğini tahmin etmenin zor olduğunu ifade etti. Yale Üniversitesi Profesörü, son yüzyılda yaşanan krizlerin spekülatif fiyat hareketleri ve politika yapıcıların hatalarıyla da ilgili olduğunu belirtti.

BORSALAR YATIRIMCIYI ÜZECEK

Öte yandan Doktor Kıyamet lakaplı Marc Faber, gelecek 10 yılda borsaların yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratacağını öngördü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.