Nursan Çelik şalter kapadı!

0
2904

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi arasında ilk 100’de yer alan Nursan Çelik’in 10 gün kadar önce üretimini durdurduğu öğrenildi. Fabrikada çalışan 900 kadar işçi evlerine gönderildi. Şirketin yeniden ne zaman faaliyete başlayacağı ise belirsiz… Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Hatay Payas’da kurulu Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş., İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı 500 büyük sanayi kuruluşu lisesine 1 milyar lirayı bulan cirosu ile 85. şıradan girdi. Sabri, Ramazan ve İlyas Keleş’in başında bulunduğu fabrikada çalışan sayısı 900 kadar. 1983 yılında küçük bir atölyede üretime başlayan Nursan, bugün yıllık 1. 5 milyon ton kapasiteye sahip.

DEMİR ÇELİKTE ÜRETİM DURMAK ÜZERE

ÜRETİM DURDURULDU

Nursan A.Ş.’de sıkıntılar 10 gün kadar önce önemli ölçüde arttı. Banka riskleri de bulunan Nursan’da 30 yılı aşkın bir süredir devam eden faaliyete ara verilmek durumunda kalındı. İşçiler evlerine gönderildi. Dev tesise yeniden ne zaman üretime başlanacağı ise belirsiz.

İHRACATIN DA DEVLERİ ARASINDA

Nursan A.Ş. aynı zamanda, Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilk 100 firması arasında. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Nursan A.Ş., 144 milyon dolarlık ihracatı ile ilk 1000 firma arasında 97. sırada yer aldı. Hatay'da üstlendikleri bir dizi sosyal sorumluluk projeleri de bulunan Nursan Group, demir çelik sektörünün yanı sıra, sağlık, gıda gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor.
Sektör kaynakları, Nursan A.Ş.'nin yaşadığı sıkıntının kaynağında, üretim üzerindeki artan mali baskının bulunduğuna işaret ediyor. Bu durum sektör firmalarının dünya ile rekabetini güçleştiriyor.

40 TAŞERONUNU DA VURDU

Nursan'ın üretimde bulunduğu Hatay ise Türkiye demir çelik sektörü için önemli bir bölge. Türkiye’de üretilen demir çeliğin yaklaşık yüzde 40'ı, Hatay-İskenderun, Dörtyol bölgesinde üretiliyor. Anılan bölgelerde toplam 18 bin kişi çalışıyor.
Sektör kaynakları, Nursan A.Ş.'nin aldığı üretim durdurma kararının bir benzerini başka firmaların da almasından endişe ettiklerini söyledi.Nursan'ın üretimini durdurması, aynı zamanda taşeron olarak çalışan firmalarını da etkiledi. Şirketin 40 kadar taşeron firma ile çalıştığı belirtiliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.