ObamaTürkiye’ye destek verdi

0
452

Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili soruyu yanıtladı. Olayın detayları hakkında bilgi almaya çalıştıklarını aktaran Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gelecek günlerde iletişim içinde olacağını bildirdi.  "Türkiye, her ülke gibi toprağını ve hava sahasını savunma hakkına sahiptir" diyen Obama, şöyle devam etti: "Şu anda önemli olan hem Türkler hem de Rusların tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak için birbirleriyle konuşmalarını sağlamak ve gerilimin yükselmesini engelleyecek tedbirler almak.

Bu olayın, Rusya'nın operasyonlarının Türkiye sınırlarının çok yakınında devam etmesi ve sadece Türkiye değil başka ülkeler tarafından da desteklenen ılımlı muhaliflerin hedef alınmasıyla ilgili devam eden soruna işaret ettiğini düşünüyorum.

Rusya enerjisini IŞİD'e karşı yönlendirseydi bazı karmaşık hata ve gerilimlerin çıkma ihtimali daha az olurdu." Obama, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona Rusya'nın da katılmasını daha önce istediklerini hatırlatarak, Rusya'nın ise IŞİD ile mücadele yerine Esed rejimini güçlendirmeye odaklandığını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile G20 toplantısı sırasında Antalya'da yaptığı görüşmeyi anımsatan Obama, Rusya'nın IŞİD ile mücadeleye odaklanması halinde çok geniş işbirliği imkanları bulunduğunu, bunu Putin'e de söylediğini aktardı. Obama, "Eğer öncelikleri, gelecekte kapsamlı bir Suriye hükümetinin üyeleri olacak ılımlı muhaliflere saldırmaksa Rusya bizim ya da koalisyon üyelerinin desteğini alamayacak" ifadesini kullandı. Obama, Suriye'deki siyasi süreç konusunda ne kadar erken bir uzlaşı olursa bugünkü uçak düşürülmesi gibi olayların meydana gelme ihtimalinin o kadar azalacağını dile getirdi.

HOLLANDE'DAN DEĞERLENDİRME

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise uçağın düşürülmesiyle ilgili "Çok fazla zarar verecek gerginlikleri engellemeliyiz" dedi. Hollande, konu üzerine NATO'nun kararının beklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin hava sahasının ihlal edilip edilmediğini ve gerçekten ne olduğunu bu şekilde öğrenebiliriz" ifadesini kullandı. Asıl amacın "teröre ve IŞİD'e karşı savaşmak" olduğunu belirten Hollande, "Biz, Türkiye, Rusya, hepimiz bunu yapmalıyız" diye konuştu. Hollande, Suriye'deki iç savaşa bir an önce çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye sınırlarını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle "risklerin de ortaya çıktığını" söyledi.  Bu hafta Rusya'ya gideceğini belirten Hollande, "Daha önce de yaptığım gibi Putin'e saldırıların sadece IŞİD'e karşı olması gerektiğini söyleyeceğim" ifadesini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.