Ödeme yöntemleri Nelerdir?

Ödeme;  bir alışverişte alınan ürün ya da herhangi bir fatura, kira ve borç karşılığında ödenen tutardır.

0
3967

Her ne kadar ödeme deyince aklımıza ilk olarak nakit para gelse de, bunun yanı sıra ödeme yapmanın birçok yöntemi vardır. Başlıca ödeme yöntemlerini ise şöyle sıralayabiliriz; bankamatik kartları, banka kartları, para transferi, kredi kartları, banka hesabından para çekme ve otomatik ödeme talimatları.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ödeme yöntemleri de farklılaştı. Artık internetten kolaylıkla cep telefonu, su, elektrik ve doğal gaz gibi faturalarınızı ödemeniz mümkün ya da çok beğendiğiniz o e-ticaret sitenizdeki ayakkabıyı almanız sadece 5 dakika. E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerinin ilk sırasında da kredi kartı geliyor. Sanal kart, EFT (farklı bankalar arasında para aktarmak) kapıda ödeme, paypal ve mobil ödeme diğer ödeme yöntemlerinden.

Eskiden sadece nakit para ile ödeme yapılırken şimdi artık her şey değişti. Örneğin; kız kardeşinizin şehir dışında üniversite okuduğunu ve parasının bittiğini farz edelim. Havale (aynı bankada hesabı olan başka birine para gönderme işlemi) veya EFT ödeme yöntemiyle kardeşinize para göndererek onun hayatını kilometrelerce uzaktan kolaylaştırabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.