Özel okul seçerken nelere dikkat etmeli?

Ailenin görüşlerine, beklentisine ve öğrencinin yapısına uygun okul seçimi eğitim hayatında başarının sol anahtarıdır. Öyle ki öğrencinin öğrenme becerisi ile paralellik göstermeyen okullar, çocuğun yanlış meslek seçimine kadar götüren ve tüm hayatını etkileyen yanlışlar zincirinin ilk halkasını oluşturur.

0
2364

Özel okul seçimi çok büyük hassasiyet ve zorluklar taşıyor. Özel okul seçimi öğrencinin başarı, doğru mesleğe kanalize olması, mutlu bir öğrencilik geçirmesi açısından çok önemlidir. Peki, öğrencinin tüm yaşamını etkileyen bu süreçte özel okul seçimi nasıl olmalıdır.

Özel okul seçimini uzmanlar çocuğun kişiliğinin gelişimine katkı sağlamasına, kaliteli sorgulayan eğitim verilmesine, kişiliğine uygun doğru meslek seçimine yönelik melekeleri kazandırması üzerine oturtuyorlar. Devlet okullarının çok kalabalık olması, eğitim ile ilgili eksik ekipmanla çalışmaları, okullarda öğretmen açıklarının olması gibi pek çok sorun velileri özel okul seçimine itiyor.

Özel okulda okutmak tüm sorunları çözüyor mu?

Herhangi bir özel okul çocuğun kaliteli eğitim alması ve mutlu öğrencilik geçirmesinde yeterli olmadığı noktasında uzmanlar uyarıyor. Uzmanların uyarılarında en dikkat çeken başlıklar ise şöyle;

Kurucular ve eğitmenler hakkında bilgi sahibi olunmalı

Özel okul seçerken mutlaka, özel okul kurucuları ve özel okulun kurulma amacı hakkında öncelikle bilgi toplanması gerekiyor. Daha sonra eğitim kadrosunun uzmanlık alanları ve tecrübelerinin sorgulanması, özel okulun hedefleri ile ailenin ve çocukların hedeflerinin örtüşmesinin çok önemli olduğu söyleniyor.

Psikolojik danışma ve rehberlik servisi sorgulanmalı

Özel okulda psikolojik danışma ve rehberlik servisinin olması veliler açısından tercih sebebi olmasıdır. Bu hizmet veren kişilerin uzmanlık alanından mezun olmuş olmaları ve sayısının fazla olmasına dikkat edilmelidir. Psikolojik danışma ve öğrenci servisleri çocuğu tanıma, yönlendirme, bilgi sunma gibi hizmetleri vermesi açsından çok önemlidir.

Sosyal etkinlikler düzenleniyor mu?

Sosyal etkinlikler düzenlenmesi, spor ve aktivitelerin olması öğrencilerin kendilerini tanımada ve özel yeteneklerini keşfetmelerine yardımı olmada çok önemlidir. Okul takımında olmak, gazete çıkarmak, tiyatroda rol almak gibi sosyal etkinliklerin çocuğun yaşamına büyük değer katar.
Özel okul seçiminde dikkat edilecek diğer hususlar arasında ise çocuğun başarısını ölçme ve değerlendirme biriminin olmasıdır.

Özel okul seçimini etkileyen diğer unsurlar arsında kütüphane olması, öğrenci veli işbirliği, üst öğrenime hazırlık yer almaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.