Meslek değiştirmek için yaş ne kadar önemli?

Meslek; kişilerin yaşamını idame ettirebilmesi için belirli bir eğitim ve donanım sonrası elde edilen unvana denir. Belirli bir donanım sağlayabilmenin yolu da tecrübeden geçer. Tecrübe zamanla kazanılır.

0
1187

Senem Türkanoğlu/Editör

Tecrübe edindiğiniz alanda ilerlemek yerine farklı bir iş yapmayı istemek ise her zaman doğru olmayabilir. Özellikle belirli bir yaşa geldikten sonra meslek değiştirmek daha da zorlaşabilir. Artık yaş faktörünün de iş ilanlarına eklendiğini görmekteyiz. Çoğu şirket “27 yaşını doldurmuş adaylar” gibi ibareleri ilanlarında kullanıyor. Dolayısıyla meslek değiştirmeden önce iyi düşünmeli ve ona göre bir karar almak gerek. Örneğin; 40 yaşında birinin mesleğini değiştirmesi, 24 yaşındaki biriyle aynı doğrultuda olmayabilir. Bu sebeple meslek seçimi daha lise döneminde belirlenmeli. Karar aşamasında uzmanlardan gerekirse yardım alınmalı. Ayrıca meslek seçiminde şu aşamalara bakılmalı; kendini, çevreni tanıma, karar verme ve harekete geçme.

Meslek seçerken; kişiler özellikler ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. “Kişisel özelliklerim ve yetilerim bu meslek için yeterli mi? ”Sorusunu kendinize yöneltmelisiniz. Kısaca kendinizi çok iyi tanımalı ve doğrultuda meslek seçimi yapmalısınız. Mesela gürültüden ve kalabalık ortamlardan hoşlanmayan bir kişi eğlence sektörünü tercih etmemeli. Önceliğiniz mesleğin gerektirdiği yeteneğe ve beceriye sahip olup, olmadığınızı bilmek olmalıdır.

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?

Araştırmalar çoğu insanın eğitim aldığı alanda çalışmadığını ve sevmediği işi yaptığını gösteriyor. Bu ve benzeri durumları yaşamamak için iyi bir meslek seçimi yapmalısınız. Unutmayın ki; meslek seçimi hayatınızı etkiler. İyi bir meslek seçimi ilerde iyi bir kariyerinin habercisi olabilir. Hemen hemen her insan iyi bir kariyer ve güçlü imkanlara sahip olmak ister. Siz de doğru meslek seçimiyle bu koşullara sahip olabilirsiniz. Diğer yandan da eğer yaşınız çok ilerlememişse mesleğinizi değiştirebilir ve sevdiğiniz işi yapabilirsiniz. Konfüçyüs’ün bu konuyla ilgili çok güzel bir sözü var. “Eğer sevdiğin işi yapıyorsan, tek bir gün bile çalışmış sayılmazsın.” Pek çok insan sevdiği işi yapmadığı için mutsuz. Mutsuz olmamak için doğru mesleği seçmeli ve hayallerinizin peşinden çok geç kalmadan koşmalısınız.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.