Para kazanmanın ekonomik yolu geri dönüşüm

Para kazanmanın yolunun iyi bir mesleki kariyerden geçtiği söylenir. Gerçekte de öyle mi? Peki geri dönüşümden çok yüksek miktarlarda para kazanıldığını duysanız…

0
9550

 

ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde geri dönüşümden kurumlar ve bireyler ciddi miktarlarda para kazanıyor. Geri dönüşümden para kazanılan atıklar arasında ise pet şişeler, teneke kutular, kağıt ve karton atıkları, alüminyum eşyalar, atık yağlar ya da ikinci el eşyalar sadece ilk akla gelenler arasında yer alıyor.

Sessiz sedasız büyüyen geri dönüşüm sektörü, hurda, atık ve çöpten sıfır maliyete yakın bir sermaye ile para kazanmanın en ekonomik modeli olmuş durumda. Geri dönüşümden para kazanan kişilerin sermayesi ise hedeflenen kazanç miktarına göre değişim gösteriyor. Bireysel olarak iyi bir organizasyonla yakındaki bakkal, market, apartmanların temizlik görevlileri ile yapılan bağlantılar ya da pazarlama tabiri ile network ağının büyüklüğüne göre değişebiliyor. Sokakta kağıt, plastik, demir, pet, metal gibi atıkları toplayan kişilerin gelirleri bile ayda 2 binin altına düşmediği belirtiliyor.

Bireysel geri dönüşümcülükten fabrikatörlüğe giden serüven

Tabi geri dönüşümden para kazanma işini profesyonellikle büyütenler var. Nasıl mı? Bireysel olarak çevresel atıkları toplayanlardan alarak hurda toptancıları tabir edilen çok büyük şirketler var. Hurda toptancısı olarak adlandırılan pratikte ise girişimci olarak görülen bu kişiler büyük depolara sahipler. Bireysel olarak geri dönüşüm objelerini toplayan kişilerden satın alıyor ve tasnif ederek ilgili fabrikalara satıyorlar. Tabii işi çok daha büyük çapa taşıyanlar da var. Geri dönüşüm işleme fabrikaları. Toplanan kağıtları, plastikleri ve metalleri işleyerek tekrar hammadde olarak ekonomiye kazandıran orta ölçekli ve büyük ölçekli fabrikalar.

En büyük fayda doğaya

Semtin arka sokaklarında hızla büyüyen geri dönüşüm sektörünün en sevdiğimiz tarafı ise çevreye ve doğaya sağladığı katkı. Düşünün yol kenarlarında biriken poşetler, kağıtları, pet şişeleri ve teneke kutuları çok daha fazlası geri dönüşüm ile yeniden kazanılıyor ve böylece  doğamızın da temiz kalmasına çok yüksek fayda sağlıyor. Peki, geri dönüşümden para kazanma konumuza geri dönelim. Nelerden geri dönüşüm sağlanıyor, kimler geri dönüşümden para kazanabiliyor, ne kadar maliyet gerektiriyor, tabii geri dönüşüm denince akla endüstri tipi geri dönüşüm mü geliyor aklımıza. İkinci el mobilyalardan, kıyafetlerden kazanılan paralara ne demeli hele de vintage ve retro modası varken.

Nelerden geri dönüşüm sağlanıyor?

Geri dönüşümden para kazanmak isteyen kişiler için aslında bir sınır yok. Hele de endüstriyel geri dönüşüm maddeleri pet ve teneke şişeler, demir, karton ve kağıt türevi ürünler, cam, atık yağlar, plastik ve plastik türevi ürünler, metaller, kullanılmış piller geri dönüşümün içine giriyor.

Geri dönüşümünden para kazanmanın şık yönü

Geri dönüşümün şık boyutu oda eskinin yenisi vintage kıyafetler ve eşyalar. Anneannemizin ceketi, annemizin mantosu, teyzemizin şapkası, halamızın gözlüğü, komşumuzun çantası evet daha neler neler vintage olarak raflarda yeni ürünlerin yanında yerini alıyor. Mobilyada da durum farklı değil, Retro denilen yeni tarzda eski mobilyalara yeniden can veriyor ve salonlara ikinci el eski mobilyaların yerini almasını sağlıyor.

Eskinin yenisi: Vintage

Geri dönüşüm tabii sınır tanımıyor. Mantar kapaklardan yapılan ev eşyaları, araba lastiklerinden yapılan çiçekler, puflar, masalar, eski kıyafetlerden yapılan patchwork yatak örtüleri, kilimler, halılar, çantalar. Saymakla bitmez. Yaratıcılığınıza kalmış. Siz de kendinize uygun olan geri dönüşüm yöntemlerini benimseyerek para kazanabilirsiniz. Biraz yaratıcılık  biraz merak.

Para kazanmak isteyenler için 5 farklı iş

Geri dönüşüm ile ne kadar para kazanabilirsiniz?

Geri dönüşüm işini yaparak ne kadar para kazanacağınız seçtiğiniz atığa bağlı. Fikir vermesi açısından hurda fiyatlarını veren siteler var. Günü gününe hurda fiyatları yenileniyor. Hurda fiyatları içinde neler var neler, kağıttan tutun pet şişe kapaklarına kadar.

Geri dönüşüm alanınızı seçmenizde birazda bulunduğunuz çevreye, toplayabileceğiniz atıklara, ve nasıl değerlendireceğinize bağlı. Depolama imkanınız yoksa günü gününe teslim gerekiyorsa yakın bir hurdacıyı seçmenizde yada geri dönüşüm olan fabrikayı seçmenizde fayda var.

Geri dönüşümden para kazanmak çok kolay gibi görünse de öncelikle hedef ve çalışma planınız olması iyi bir başlangıç için önemli. Kazanç hedeflerinizi belirlerken ise hangi atığı toplayacağınızı bu nesneleri satın alan şirketlerden fiyat almanız önünüzü görmenizi sağlayacaktır. Mesela kağıt atıkların kilosu 35 kuruşa alınıyor, pet şişe 85 kuruş gibi. Bu rakamları devasa boyutlara taşımak ise sizin çalışma azminize ve organizasyon yeteneğinize bağlı. Yani bu işten bin lira da kazanan da var 10 bin liradada. Tabi girişimcilik yönünüzü devreye sokarak belirli tecrübe ve birikimden sonra işinizi küçük orta büyüklükteki işletmeler segmentinede taşıyabilirsiniz. Tüm para kazanma hedefi olan iş kollarında olduğu gibi geri dönüşümden kazandığınız para sizin azminize bağlı.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.