Eskinin yenisi: Vintage

Vintage'ı parası olan değil, duruşu olan giyer.

0
1132

Modanın, insanın kendine yakışanı giymesidir anlayışından sıyrılıp, toplumca bir şeye gösterdiğimiz aşırı beğeniye dönüşüp, hayatımıza hiç çıkmamacasına giren geçici yenilik olarak girmesinin ardından, hayatımıza giren vintage, aslında bit pazarına nur yağmasıdır.

Bir giydiğini bir daha giymeyen, amiyane tabirle giydiği kıyafetle başkasına pişti olmak istemeyen ve kendi çapında ve ekseninde tarz olmak isteyenlerin tercih ettiği vintage; seri üretim, fabrikasyon ürünlerden sıkılanlar için önemli bir kaçış yolu. Fransızcanın dünya literatürüne hediye ettiği kelimelerden birisi olan vintage, her ne kadar aslı bağ bozumu anlamına gelse de, argo da güzel bir şekilde eskimiş anlamına geliyor.

Erkekler en çok neye para harcar öğrenmek için tıklayınız!

Ben vintage, vintage demem…

Bir kıyafetin güzel bir şekilde eskimiş yani vintage olabilmesi için olabilmesi için üretim tarihi üzerinden en az üzerinden 20 yıl geçmiş olması gerekiyor. Ve pek tabii ki, yıpranmamış olması gerekiyor.

Peki, vintage tanım olarak modanın tam zıddında yer almasına rağmen moda oldu? Bu sorunun aslında cevabı gayet basit, giydiklerinin kendisini yansıtmasını ve özgün olmak isteyen birçok kişi, aradıklarını fabrikasyon ürünlerde bulamadıkları için vintage‘a yöneldi.

Normalde bütün moda akımlarının Avrupa kökenli olmasına inat, Amerika kökenli olan vintage,” parası olanın değil, duruşu olan giyer” mottosuna aykırı olarak Türkiye’de ilk önce lüks dükkanlarda satılmaya başlandığı için, Türk toplumunda pahalı imajı yarattı. Son dönemde özellikle İstanbul’da Kadıköy, Çukurcuma ve Cihangir’de konumlanmaya başlayan vintage dükkanları sayesinde bu algı yavaş yavaş yıkılıyor.

Kadınlar en çok neye para harcar öğrenmek için tıklayınız!

İşte son dönemin en gözde vintage dükkanları:

Mariposa

Cihangir’de yer alan Mariposa, bir kıyafet dükkanından öte, bir müzeye benziyor. İçerisinde 1940’lardan 1960’lara kadar bir çağdan kıyafet bulacağınız Mariposa, Türkiye’de vintage denince akla gelen ilk yerlerden birisi

Büyükannemin Sandığı

Büyükannemin Sandığı, konsept olarak, Kadıköy’de bulunduğu için olsa gerek Salı Pazarı’nı kendisine konsept olarak belirlemiş olsa da içerisindeki ürünler yurtdışından özenle toparlanıp getirilmesi ile vintage dükkanları arasında özel bir yere sahip.

Şakir Eski Kıyafet Dükalığı

İçindeyken kendinizi zaman yolculuğunda bulacağınız Şakir Eski Kıyafet Dükalığında eski plaklardan vintage mobilyalara kadar her şeyi bulabileceğiniz Avrupai bir konseptle Çukurcuma’da hizmet veriyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.