Para yönetiminde nasıl başarılı olunur?

0
3170

Aysel AYDEMİR /anapara.com

İnsanların çoğuna para yönetimi dendiğinde boş sayfaya bakıyor gibi hissederler. Para yönetimi, finansal öngörülerle alınmış kararlar zinciridir ve bu sürecin başarılı geçmesi ise bu sürece ne kadar hazır girdiğinizle ilgilidir.

Yatırım süreci sancılıdır: Bu süreçte yatırımlarınızla ilgili çok çeşitli kararlar verebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, altın, vadeli piyasalar, Forex, gayrimenkul ve çok daha farklı piyasalar ve ve yatırım araçları olabilir.

Bu süreç tüm kararlar hakkında yeniden düşünüle bilinecek bir başlangıçtır. İşin zor olan tarafı da budur. Yatırım yapılacak alan çok fazladır ve siz bunlardan bütçenize uygun olan dilediğiniz piyasaya ve ürüne yatırım yapabilirsiniz. Sorun bu noktada başlar.

Kararlarınız okyanusa açılan bir gemi gibidir: Kararlarınız bu güne kadar ki birikimlerinizi yansıtır. Geçmişten bugüne kadar olan birikimlerinizi… Bilgi birikimleriniz ve finansal öngörü yeteneğiniz ne kadar güçlü ise kararlarınızda okyanusta su almadan yol alacaktır.

Finansal öngörü ufkunu geliştirmek: Finansal öngörünüz bilgi birikiminize ve tecrübelerinize göre oluşur. Dolayısıyla önce kendinize şu hususlarda değerlendirin. Bilgi birikiminiz hangi finansal piyasalar ve yatırım enstrümanları üzerine kurulu. Bu piyasalarda kullanılan analiz yöntemlerine hakim miyim? Piyasanın dinamiklerini ve nelerden etkilendiğini biliyor muyum? … Özetle yatırımlarınızı etkileyecek unsurlar hakkında ne kadar bilgilisiniz, hangi bilgi seviyelerinde araştırmalar yaptınız ve yatırımlarınızda profesyonel bir kurumdan yardım alıyor musunuz? Bu ve benzeri soruların cevaplarına çalıştı iseniz finansal öngörü yeteneğiniz üst seviyeye çıkmış demektir.

BORSADA KAZANDIRAN STRATEJİLER Tıklayın…

Süreç yönetimi: Kısa, orta veya uzun vadeli bir yatırım mı düşünüyorsunuz. Yatırım sürecinizi gelir ve risklerinize göre belirlemeniz daha az riskle ve daha yüksek getiriyi sağlayabilecek yatırımlara yönelmenizi sağlayacaktır. Mesela; 3 ay da yüzde 10, 1 yılda yüzde 50 ve 3 yılda yüzde 120 gibi. Yatırım alt ve üst zaman dilimini belirlemek size bu süreçte stratejiler esnetilebilmesine de yardım etmektedir.

Kara göründü! Yatırım kararı aldınız, finansal öngörülerinizi yaptınız ve süreçleri belirlediniz. Kara göründü! Bu noktadan sonra geriye yatırım strateji planınızı uygulamanız geliyor. Strateji planınızı;  hangi süreçte, ne kadarlık bir geliri, ne kadarlık bir gelirle, hangi piyasada, hangi enstrümanda ve hangi metotlarla elde edeceğiniz üzerine kurdunuz.

Optimizasyon dönemi: Yatırım yapacağınız miktar ile yatırım yapacağınız ürünü ve beklentilerinizi eşleştirip artık strateji planınızı uygulayabilirsiniz.

BORSA NASIL OYNANIR? Tıklayın…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.