‘Parasal genişlemeyi artırabilir’

0
2942

Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) perşembe günü açıklanacak faiz kararına odaklandı. AMB'nin ekonomik aktivitedeki toparlanmanın istenilen seviyede olmaması nedeniyle genişlemeci politikasını devam ettirmesi bekleniyor.

Analistler, AMB Başkanı Mario Draghi'nin parasal genişlemenin revize edilebileceğine yönelik ifadelerine dikkati çekerek, bankanın parasal genişlemede artırıma gidebileceğini dile getiriyor. Perşambe günü faiz oranlarının da aşağıya çekilebileceği belirtiliyor.

PİYASALARDA SON DAKİKA İÇİN TIKLAYINIZ!

Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jonathan Loynes, AMB'nin varlık alımını 60 milyar eurodan 80 milyar euroya çıkarabileceği öngörüsünde bulundu.

Loynes, "Asıl soru, AMB'nin parasal genişlemede artırıma gidip gitmeyeceği değil bu artırımın yeterli olup olmayacağıdır" dedi.

Faiz oranlarında da indirime gidilebileceğini ifade eden Loynes, ancak bu müdahalelerin beklentileri karşılayamayıp hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Loynes, uzun süre devam eden düşük enflasyondan dolayı bankanın enflasyon tahminini düşürebileceğini, deflasyonist baskıların da sürebileceğini kaydetti.

Euro Bölgesi enflasyon oranında düşüşler görülebileceğini anlatan Loynes, AMB'nin parasal genişlemede artırıma gitmek zorunda olduğunu, bu miktarın en az 75 milyar euroyu bulabileceğini dile getirdi.

Loynes, AMB'nin varlık alımını 60 milyar eurodan 80 milyar euroya çıkarabileceği öngörüsünü paylaşarak, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politikalarına uyum sağlayabilmek için bu miktarın 2017 yılında 100 milyar euroya çıkarılmasının gerekebileceğini, varlık alım programının 2018 yılına kadar devamının söz konusu olabileceğini savundu.

– "AMB 2017 yılına kadar varlık alım programında azalışa gitmeyecek"

UniCredit Euro Bölgesi Başekonomisti Marco Valli, AMB'nin varlık alım programını 60 milyar eurodan 75 milyar euroya çıkaracağını belirtti. Yeni makroekonomik tahminlerin gündeme geleceğini söyleyen Valli, enflasyon tahmininde aşağı yönlü bir revizyon olabileceğini vurguladı.

Valli, varlık alım programındaki artışın, bütün AMB üyelerinin bu artışı desteklediği anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Faiz oranlarının da aşağıya çekilebileceğini aktaran Valli, bankanın mevduat faiz oranında 10 veya 15 baz puanlık indirime gidebileceğinin altını çizdi.

Valli, "AMB 2017 yılına kadar varlık alım programında azalışa gitmeyecek" dedi.

ING Group Almanya ve Avusturya Kıdemli Ekonomisti Carsten Brzeski, AMB'nin perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda parasal genişlemede artırıma gidebileceğini, Draghi'nin birkaç yeni önlem sunabileceğini, faiz oranlarının da aşağıya çekilebileceğini kaydetti.

Son haftalardaki makroekonomik göstergelerin yeterli destek sağlayamadığına dikkati çeken Brzeski, Euro Bölgesi ekonomisindeki yapısal zayıflıklar ve ortaya çıkan yeni belirsizliklerden dolayı AMB'nin herhangi bir eylemde bulunmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding de AMB'nin perşembe günü varlık alım programının miktarını artırabileceğini, miktarın büyük ihtimalle 75 milyar euroya çıkarılabileceğini, programın süresinin de Eylül 2016'dan Mart 2017'ye uzatılabileceğini öngördü.

Schmieding, faiz oranlarında 10 ile 20 baz puan indirime gidileceği tahminini de paylaşt

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.