Paris saldırıları ekonomik güveni sarsabilir

0
2480

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Peter Praet Paris saldırılarının Euro Bölgesi'ndeki durgun canlanma karşısında risk oluşturduğunu belirtti ve politika yapıcıların ekonomik güven verilerini yakından izlemesi gerekeceğini söyledi.

Bloomberg International'a konuşan Praet "genelde bu tür olayların ekonomi üzerinde geçici etkileri olur yani Avrupa ekonomisindeki gelişimi değiştirme açısından öncül bir etkisi olmaz. Ancak diğer yandan aşağı yönlü risklerle birlikte kırılgan bi toparlanmanın olduğu da doğru. Bu tür olaylar toparlanmaya olan güveni inşa etme açısından yardımcı olmaz, bunu da izleyip göreceğiz" diye konuştu. Praet politika yapıcıların gelecek günlerde özellikle tüketici güveni verilerini yakından takip edeceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası gelecek ay küresel yavaşlamanın bölge ekonomisini tehdit etmesi nedeniyle ek parasal genişlemeyi değerlendirecek.

AMB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, saldırının olası etkileri konusunda endişeli olduğunu ancak ekonomiye etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söylemişti. Constancio, "piyasalar şimdiye de kbu olayı soğukkanlılıkla karşıladı. Daha fazla öngürülmeyen sonuçlar olmazsa etkisi de çok fazla olmayacaktır" dedi.

AMB'nin bir sonrali toplantısı 3 Aralık'ta gerçekleşecek. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.