Petrol 13 yılın dibinden toparlanıyor!

0
572

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları son 13 yılın en düşük seviyelerinin test edilmesinin ardından güçlü toparlanma gösterdiler.

NYMEX'de Batı Teksas petrolü dün 26.05 dolar/varil seviyesine kadar yaşanan düşüşün ardından gelen alımlyarla bu sabah 27,76 dolar/varil seviyesini gördü. Şu soralarda ise düne göre 1,30 dolar artışla 27,51 dolar/varilden işlem görüyor.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suhail bin Muhammed al-Mazrouei'nin OPEC üyelerinin üretim kısıntısı konusunda işbirliği yapmaya hazır oldukları ifadeleri etkili oldu. WSJ'ye konuşan al-Mazrouei, OPEC dışı üreticilerin cari fiyatlar karşısında üretim artışlarını durdurduklarına da işaret etti.

OPEC dışı arzın 800 bmin varil/gün azalmasının beklendiğini belirten Bakan, bunun piyasanın kendi kendine dengelenmesine yardım edeceğini da savundu. al-Mazrouei, "Piyasanın herkesi üretimi artırmamaya zorlaması pozitif bir gelişme.
 

Bu yıl içinde arz ve talepte bir dengenin sağlanacağı konusunda iyimserim" diye konuştu. Şu sıralarda ICE'de Brent petrolü de düne göre 1,51 dolar artışla 31,57 dolar/varilden işlem görüyor.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.