Petrol 5 yılın dibine demir attı

0
2624

Petrol, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) petrol fiyatlarının varil başına 40 dolara düşmesi halinde dahi üretimi düşürmekten kaçınacağı açıklamasının ardından 5 yılın en düşüğüne yakın seviyeden işlem görüyor.

PETROL FİYATLARI

Brent petrolü vadelileri, 12 Aralık’ta yüzde 2.9 gerileyerek düşüşü 3. haftaya taşımasının ardından Londra’da dalgalı bir seyir izliyor. BAE Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei, piyasanın kendini dengeleyeceğini ve OPEC’in olağan üstü bir toplantı yapmayı değerlendirme öncesinde en az üç ay bekleyeceğini söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), OPEC dışı ülkelerde üretimin artması ile birlikte 2015 yılı talep tahminini 5 ayda 4. kez düşürdü.

Petrol, OPEC’in Venezuela gibi üye ülkelerin üretimin düşürülmesi çağrılarına karşın, Suudi Arabistan öncülüğünde 27 Kasım’da üretimi sabit tutma kararı almasından bu yana yüzde 20’den fazla düşüş kaydetti. ABD’de üreticiler, 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştiriyor.

Singapur’da bulunan IHS Inc. Başkan Yardımcısı Victor Shum, “Bazı piyasa katılımcıların, mevcut durumu satın alma fırsatı olarak görebilir. Arz fazlası ile ilgili endişeler dikkate alındığında, petrol vadelilerinin yukarı yönlü bir düzeltme öncesinde daha da düşmesi söz konusu olabilir. Uzun soluklu bir volatilite dönemi içindeyiz” dedi.

Ocak vadeli Brent petrolü kontratı, ICE Futures Europe borsasında 1.10 dolar kadar yükseliş ile varil başına 62.95 dolar oldu ve Sinagpur saati ile 62.63 dolardan işlem gördü. Yarın vadesi dolacak olan kontrat, 12 Aralık’ta 1.83 dolar gerileyerek 61.85 dolar ile Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Daha aktif olan Şubat vadeli kontrat, 69 sent artış ile 62.84 dolara geldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 4.20 dolar seviyesinde.

Ocak vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 92 sen kadar yükselerek varil başına 58.73 dolardan alıcı buldu. Kontrat, 12 Aralık’ta 2.14 dolar gerileyerek 57.81 dolar ile Mayıs 2009’dan bu yana en zayıf seviyeye indi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın 4 katından yüksek seviyesinde seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 41 geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.