Petrol düşüyor! Peki neden?

0
418

Petrol fiyatları son gerilemeyle birlikte son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Brent petrolünün varil fiyatı bu hafta yüzde 1,7 gerilerken 88.50 dolar seviyesine indi.

PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

ABD ham petrolün fiyatı da 85 dolar seviyesinden işlem görüyor. Analistlere göre bu düşüşler sadece başlangıç olabilir. Enerji analizleriyle bilinen araştırma şirketi HighTower Bellevue’nun idari direktörlerinden Dan Stobler, dünya genelinde petrol fiyatlarının birkaç aya kadar 1970’li yılların ortalarındaki seviyelere gerileyebileceğine işaret etti. Finansal danışmanlık şirketi Global Hunter Securities’ın analistlerinden Richard Hastings de petrolde varil fiyatlarının şu anki seviyelerinden daha da düşebileceğini ve uzun vadede mevcut aralığında sabit kalacağını söyledi. Bir analist, “Birkaç güne kadar petrolün varil fiyatında 80 doları görebiliriz” dedi. 

NEDEN DÜŞÜYOR?

Petrol fiyatlarının düşmesinde önemli faktörler var. Dünya genelindeki jeopolitik risklerin petroldeki düşüşteki temel neden olduğu belirtiliyor. Fiyatların düşmesindeki en büyük etkenlerden biri de arzda sıkıntı yaşanmaması. Arzda sıkıntı yokken talebin de düşük olması bir diğer etken. Avrupa ve Çin’deki ekonomik durgunluk talebin düşük kalmasına neden oluyor. Suudi Arabistan gibi ülkeler fiyatlar düşük kalacaksa üretimlerini artırabileceklerine işaret ediyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.