‘Petrol fiyatları 2016’da artacak’

0
2578

Dünya Petrol Konseyi Başkanı Joszeph Toth, petrol fiyatları için önümüzdeki yıl ufak bir artışın yanı sıra daha istikrarlı bir ortam beklediğini belirti. Toth, "Keşif-Üretim-İşleme" adlı enerji forumunun ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Petrol fiyatları konusunda net bir tahmin yapmanın zorluğuna işaret eden Toth, ancak bazı beklentilerinin olduğunu, örneğin önümüzdeki yıl petrol fiyatlarında ufak bir artışın yanı sıra daha istikrarlı bir ortam beklediğini söyledi. Toth, varil başına tekrar 100 dolarlık fiyatlara uzun süre gelinmeyeceğini dile getirerek, "Petrol fiyatları düştüğünde, Hindistan gibi petrol ithalatçısı ülkeler petrol alımını arttırdığı için piyasada arz fazlası çok olmayacaktır. Ancak baktığımızda Çin'deki toplam petrol tüketimi azalmış değil. Dolayısıyla tahmin yaparken piyasada bulunan aktörleri yanlış yöne sürüklemememiz gerekiyor" uyarısında bulundu.

Petrol ne kadar? TIKLAYIN

Yaptırımların kalkmasıyla İran'da petrol üretiminin artacağı ve küresel piyasalarda arz fazlası yaratacağına dair endişelere dikkati çeken Toth, "İran'ın, piyasanın mevcut durumunu anlayacağını ve bu nedenle büyük üretim artışına giderek petrol fiyatlarında daha da büyük bir düşüşe neden olacağını düşünmüyorum" görüşünü paylaştı. Toth, İstanbul'un ev sahipliği yapacağı "22. Dünya Petrol Kongresi"ne değinerek, Türkiye'nin bu ev sahipliğine büyük emekler vererek hak kazandığını, İstanbul'un "Enerji Geleceğimize Köprüler" konseptinin son derece başarılı bulunduğunu ifade etti. Türkiye'nin bu önemli kongreye son derece iyi bir ev sahibi olacağını düşündüğünü vurgulayan Toth, 9-13 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleşecek kongreyi sabırsızlıkla beklediğini de sözlerine

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.