Petrol fiyatları geriliyor

0
2577

Petrol vadelileri Londra’da yüzde 0.6 kadar geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Çin’de fabrika üretimi verisinin Eylül ayında 50’ye düştüğünü göstermesinin bekliyor. Ağustos ayında fabrika üretimi 50.2 seviyesindeydi. National Oil Corp.’un açıklamasına göre Sharara sahasında üretimin durdurulmasının ardından Libya’nın petrol üretimi günlük olarak 700,000 varil oldu.

PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Sidney’de bulunan CMC Markets şef stratejistlerinden Ric Spooner, “Çin ekonomisinin mevcut durumundan dolayı piyasanın görünümünde aşağı yönlü hareketlenme görülüyor. Veriler geçtiğimiz dönemde zayıf gelmeyi sürdürdü” dedi.

Kasım vadeli Brent petrolü kontratı 54 sent kadar düşerek Londra merkezli ICE Futures Borsası’nda varil başına 97.85 dolar oldu ve Singapur saati ile 13:40’ta 97.90 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 45 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 11.6 geriledi.

Vadesi bugün sona erecek olan Ekim vadeli WTI petrol kontratı 37 sent gerileme ile Nymex elektronik işlemlerde varil başında 92.04 dolardan alıcı buldu. Daha aktif olan Kasım vadeli WTI petrol kontratı 28 sent düşerek 91.37 dolara indi.Aynı ay vadeli ABD gösterge petrolü WTI ile Avrupa gösterge petrolü Brent arasındaki fark 19 Eylül’de 6.74 dolar seviyesinde iken, bugün 6.58 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.