Petrol fiyatlarında neler oluyor?

0
2600

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol, 2 ayın düşüğünün yakınlarında alıcı buluyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de ise arz verisinin akaryakıt talebinin güçlendiğine işaret edebileceği belirtiliyor. Brent petrol ise yatay seyrediyor.

Petrol vadelileri dünkü 8 sentlik kazancın ardından pek fazla değişim göstermedi. Enerji Enformansyon İdaresi'nin yarın açıklayacağı rapor öncesinde BloombergNews anketine göre ABD benzin ve distile yakıt stoklarının geçtiğimiz hafta arttığı tahmin ediliyor. Irak'taki tansiyona rağmen ham petrol üretimi etkilenmemeyi sürüdürürken Libya ise 2 limanının açılmasının ardından ihracatını artırmayı planlıyor.

Fat Prophets kaynak analisti David Lennox konu ile ilgili "Kilit odak EIA rakamları olacaktır. ABD'de sürüş süresi aralıksızlığını koruyor fakat bizim beklentilerimizi karşılamıyor. Piyasa Orta Doğu'daki ilgisini yitirdi, bu yüzden daha düşük fiyatlar görüyoruz." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ağustos vadeli ham petrolün varili 1 sent artışla Sidney saati ile 14.52'de 100.92 dolardan işlem gördü. Kontrat 11 Temmuz tarihinde 12 Mayıs tarihinden bu yana en düşük seviye olan 100.83 dolardan kapandı. İşlem gören tüm vadelilerin hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 19 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 2.5 yukarıda bulunuyor.

ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işelm gören ve yarın sonlanacak olan Ağustos vadeli brent petrolün varili 24 sent düşüşle 106.74 dolar oldu. Eylül kontratı ise 19 sent kayıpla 107.52 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 5.85 doalr oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.