Petrol fiyatlarında neler oluyor?

0
2517

Batı Teksas tipi petrol (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketici ABD’de akaryakıt talebinin gücünü gösterecek olan ve düşüş göstermesi beklenen stok verisi öncesinde 3 günün en yükseğine yakın seviyeden işlem görürken, Brent petrolü Londra’da durağan seyrediyor.

Petrol vadelileri, 5 günlük düşüşü dün sonlandırmasının ardından New York’ta yatay bir seyir izliyor. Yarın açıklanacak olan ABD hükümet verisi öncesinde yapılan Bloomberg anketine göre, akaryakıt stokları, geçtiğimiz hafta için büyük olasılıkla Haziran ayından bu yana ilk kez düşüş gösterecek. Kurdistan Demokratik Partisi’nin web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, Irak’taki Kürt birlikleri, IŞİD tarafından ele geçirilen kuzey sınır köylerinin kontrolünü geri aldı.

Sidney’de bulunan Fat Prophets kaynak analistlerinden David Lennox konu ile ilgili, “Yaz döneminde yakıt talebinin yükselmesi ile olumlu bir sezon geçiriyoruz. Şu anki petrol fiyatının altında geçerli bir zemin var” dedi.

Eylül vadeli petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerde, 9 sent yükselerek Sidney saati ile 14:45’te varil başına 99.38 dolar oldu. Kontrat, dün yüzde 0.4 artış ile 98.89 dolar olarak 30 Temmuz’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 39 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar, bu yıl yatay bir seyir izliyor.

Eylül vadeli Brent petrolü kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 18 sent veya yüzde 0.2 yükselişle varil başına 105.59 dolardan işlem görüyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark dün 7.12 dolar iken, bugün 7.20 dolar seviyesinde

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.