Petrol kendine gelme çabasında

0
2613

Petrol, işlem volatilitesinin üç yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine gelmesi ile Mayıs 2009’dan bu yana en düşük kapanış seviyesinden toparlanıyor. Suudi Arabistan’ın petrol bakanı petrol talebi ile ilgili gelecek için iyimser olduğunu söyledi.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) New York’ta yüzde 2.6 kadar yükselerek 4. haftalık kaybı azalttı. Bloomberg’in derlediği verilere göre vadelilerin beklenen hareketleri ve opsiyon değerlerinin göstergesi olan endeksi Ekim 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Petrol Bakanı Ali Al-Naimi’ye göre Suudi Arabistan ve OPEC, üretimi düşürerek pazar payından vazgeçme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPCE) Suudi Arabistan öncülüğünde geçtiğimiz ay kolektif üretim hedefini sabit tutma kararı almasından bu yana yüzde 25’ten fazla geriledi. ABD’de petrol üreticileri rekor seviyedeki petrol üretimini sürdürürken, küresel arz fazlası yükselmeye devam ediyor. Bu durum ABD’li üreticilerin 12 üyeli OPEC ile pazar payı için rekabet edeceği spekülasyonlarını artırıyor.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırımcısı Jonathan Barratt, “Oyunun adı arz fazlası. Gördüğümüz fiyat hareketi oldukça negatif oldu ve çok fazla volatilite var” dedi

Ocak vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 1.39 dolar kadar yükselerek varil başına 55.50 dolar oldy ve Singapur saati ile 13:56’da 54.84 dolardan işlem gördü. Bugün vadeli dolacak olan kontrat dün 2.36 dolar düşüş ile 54.11 dolara geldi. Daha aktif olan Şubat vadeli kontrat, 74 sent artarak 55.10 dolardan alıcı buldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 26 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar, bu yıl yüzde 44 geriledi.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı, 36 sent yükseliş ile Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında varil başına 59.63 dolardan alıcı buldu. Kontrat dün 1.91 dolar düşerek 59.27 dolara geriledi ve Mayıs 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 4.51 dolar seviyesinde, geçtiğimiz hafta sonunda 4.04 dolar idi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.