Petrol OPEC öncesi düşüşüne geri döndü

0
2686

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) bakanlarının üretim politikasını görüşmek için Viyana'ya gelmeye başlamaları ile birlikte, son dört günde üçüncü kez düşrü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 0.6 kadar düşerek varil başına 42 dolar seviyesinin altında kalmaya devam etti. Suudi Arabistan Cuma günkü OPEC toplantısında, Petrol Bakanı Ali al-Naimi'ye göre, tüm konuları değerlendirecek ve diğer grup üyelerinin endişelerini dinleyecek. ABD'de Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak olan haftalık petrol stok verisinin, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, son 10 haftada ilkk kez azalması bekleniyor.

Petrol, Suudi Arabistan öncülüğünde geçen yılın Kasım ayında alınan üretimin sürüdürülmesi ve yüksek maliyetli kaya petrolü üreticilerin piyasa dışına itilmesi yolundaki Opec kararından bu yana yüzde 37 düştü. İran Petrol bakanı Bijan Namdar Zanganeh, Mehr haber ajansına göre, gruba üretimin kısılması çağrısını içeren bir mektup gönderdi. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de petrol stokları, son beş yılın mevsimsel ortalamasının yaklaşık 120 milyon varil üzerine yükseldi.

Sydney'de CMC Markets şef stratejisti Michael McCarthy, "Bu safhada, OPEC üyelerinin Suudi Arabistan'ın stratejisinden geri adım attığını içeren bir senaryoya doğru hareket ettiğine ilişkin işaret yok," dedi ve "Denklemin arz tarafında bir şekilde bir değişiklik görene kadar, talebe ilişkin bekleyişlerde bir iyileşmenin fazla etkisi olmayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 25 sent kadar düşerek varil başına 41.60 dolara indikten sonra, Hong Kong saati ile 09:52'de 41.64 dolar seviyesine geldi. Kontrat Salı günü 20 sent yükselerek 41.85 dolara çıkmıştı. Tüm kontratlarda toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 55 altındaydı. Fiyatlar Kasım ayında yüzde11 ile son dört ayın en hızlı inişini gösterdi.

Ocak vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 17 sent düşüşle 44.27 dolara indi. Kontrat dün yüzde 0.4 kayıpla 44.44 dolara inmişti. Avrpa ve ABD petrolleri arasındaki fiyat farkı ise 2.63 dolar oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.