Petrol tükenecek mi?

Dünyanın en önemli enerji kaynağı olan petrolde sona mı yaklaşıyoruz?

0
4380

Dünya ekonomisinin en önemli dayanaklarından olan petrol, endüstrimizin temel taşlarından birisini oluşturuyor. Hayatımızın olmazsa olmazı olan petrol, enerji ihtiyacımızın yüzde 40’ını karşılaması bir yana, her gün kullandığımız eşyaların yüzde 70’inin hammaddesini ham petrol ve Brent petrol oluşturuyor.

Hayatımızda bu kadar önemli yeri olan petrolün en büyük sorunu yenilenemez bir enerji kaynağı olmasıdır. Yani en kısa yoldan ifade etmek gerekirse petrol biterse, biter.

Petrol rezervleri 40 yıl içinde tükenecek

Sürekli olarak konuşulan petrol rezervlerinin tükenmesi hakkında yapılan haberlerin çoğu son derece yanıltıcıdır. Örneğin, 2002 yılında Amerikan Jeoloji Kurumu’nun yaptığı bir araştırmaya göre, dünya üzerindeki petrol rezervleri 40 yıl içinde tükeneceği belirtilmiştir.

Dünya medyasında büyük ilgi gören bu araştırma tamamen doğrudur. Ama medya bu araştırmayı eksik şekilde yansıtmıştır. Dünya üzerinde sürekli olarak yeni petrol yatakları araştırılmaya devam edilmektedir.

Yani yaygın olarak medyada ifade edildiği gibi petrol rezervlerinin 40 yıl içinde tükeneceği varsayımı aslında yanlış bir anlamadan kaynaklanmaktadır. Burada bahsedilen 40 yıllık süre petrol şirketlerinin günümüzde petrol yataklarından çıkarttıkları ekonomik olarak üretilebilir petrol rezervlerinin miktarından kaynaklanmaktadır.

Tabii ki yeni petrol yataklarının ve sahalarının keşfi ile üretim ve tüketim dengesi sağlanacak yeterliliktedir. Örneğin, dünyanın en zengin petrol yatakları Moğolistan’da bulunmaktadır. Fakat, günümüzün teknolojisi ile üretim maliyeti çok yüksek olduğu için henüz sondaj yapılmamakta ve haliyle kullanılan petrol rezervlerine dahil edilmemektedir.

Petrole alternatif yeni enerji kaynakları

Her ne kadar yeni petrol sahaları ve yatakları sürekli olarak keşfedilmeye devam etse de, eninde sonunda petrolle vedalaşmak zorunda kalacağız. Bu yüzden dünyanın önde gelen bütün petrol firmaları ve enerji şirketleri petrolün yerine geçecek bir enerji kaynağı veya şekli arayışı içindeler.

Bunların arasından sürdürülebilir olan enerji kaynakları güneş, su ve rüzgar öne çıksa da özellikle kullandığımız motor sistemlerinin adapte edilebilmesi çok büyük bir maliyete sebep olacağı için çok olası gözükmüyor. Buna rağmen son dönemde Tesla’nın başını çektiği birçok otomotiv firması elektrikli motorları seri üretime geçmiş durumda…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.