Petrolde aşağı yönlü harekete devam

0
442

Brent petrolü, Goldman Sachs Inc.’in petrol fiyatı beklentisini Petrol İhrac Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) üreticisi olmayan ülkelerden kaynaklanan arz artışının küresel talebi aşacağını belirterek düşürmesinin ardından gerilemeyi 2. güne taşıyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), New York’ta durağan seyrediyor.

PETRODL FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Petrol vadelileri Londra’da yüzde 0.5 kadar gerileyerek üst üste 5 haftalık düşüşün ardından kayıpları genişletti. Goldman Sachs yaptığı açıklama ile Kuzey Amerika dışındaki, Brezilya ve Azerbaycan’ın da dâhil olduğu petrol üreticilerinde artış gösteren üretimin 2015’te arz fazlası yaratacağını belirtti. OPEC gelecek ay Viyana’da toplanmaya hazırlanırken, grubun araştırma birimi eski yöneticisi Hasan Qabazard, piyasanın kendi kendini dengelemesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Tokyo’daki Newedge Group enerji trading yöneticilerinden Ken Hasegawa, “Petrol fiyatları, OPEC’ten üretimin düşürüleceği yönünde bir açıklama alınana kadar gerilemeyi sürdürebilir. Arz talepten daha hızlı artış gösteriyor” diye konuştu.

Aralık vadeli Brent petrolü kontratı 40 sent kadar düşerek Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında varil başına 85.73 dolar oldu ve Singapur saati ile 14:28’de 85.86 dolardan işlem gördü. Kontrat, 24 Ekim’de 70 sent gerileyerek 86.13 dolara inmişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 62 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 22 geriledi.

Aralık vadeli WTI petrol kontratı, 2 sent düşüş ile Nymex elektronik işlemlerde varil başına 80.99 dolardan alıcı buldu. ABD gösterge petrolü WTI ile Brent petrolü arasındaki fark, 24 Ekim’de 5.12 dolar ile kapanış fiyatları bakımından bir ayın en geniş farkında iken, bugün 4.84 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.