Petrolde düşüşe devam…

0
2552

Petrol, 5 buçuk yılda uzun bir sürenin en düşük kapanış seviyesinden kayıpları genişleterek düşüşü 4. güne taşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt, küresel arz fazlasının en az 2015’in ikinci yarısına kadar süreceği tahmininde bulundu.

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1 kadar geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) BAE guvernörü Ali Al Yabhouni, piyasanın ancak bu yılın ilerleyen zamanlarında talebin gelişme göstermesi ile toparlanabileceğini söyledi. Resmi verinin açıklanması öncesinde Bloomber News anketine katılan analistler, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta mevsimsel seviyelerin daha da üzerine yükseldiği tahmininde bulunuyor.

Petrol, geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 gerileyerek 2008’deki finans krizinden bu yana en sert düşüşü gösterdi. OPEC üretimin düşürülmesi çarpılarının yanıtsız bırakırken, ABD 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştiriyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), dün kısa bir süre için Temmuz 2013’ten bu yana ilk kez Brent petrolünün üzerinde işlem gördü. Societe Generale SA’ya göre bu durum, Suudi Arabistan’ın kaya petrolü üretimi artışını engelleme stratejisinin işe yaradığı sinyali verdi.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırımcısı Jonathan Barratt, “Bu bir poker oyunu ve en sonunda biri kaybedecek. Fiyatlar düşmeye devam ederse çatlaklar görünmeye başlayacak. Petrolün 35 dolara gerilemesi kimse için olumlu olmaz” dedi.

Petrol, 10 yıl süren boğa piyasasının şirketleri üretimi artırmaya yöneltmesi ve güçlenen doların yatırımcılar için metalin çekiciliğini azaltmasının ardından emtia fiyatlarındaki düşüşlere öncülük ediyor. Bloomberg Emtia Endeksi, 2014’te yüzde 17 gerilemesinin ardından bugün Ağustos 2002’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Şubat vadeli WTI petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 47 sent kadar düşerek varil başına 45.42 dolara oldu ve Singapur saati ile 12:59’da 45.43 dolardan işlem gördü. Kontrat, dün 18 sent gerileyerek 45.89 dolar ile Nisan 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 47 yukarısında seyrediyor.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı, 49 sent kadar veyaz yüzde 1.1 gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında varil başına 46.10 dolardan işlem gördü. Kontratın vadesi yarın dolacak. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 75 sent seviyesinde. Daha aktif olan Mart vadeli kontrat 45 sent düşüş ile 47.37 dolara geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.