Petrolde ibre terse mi dönüyor?

0
373

Brent petrolü ve Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, dünyanın 3. büyük petrol tüketicisi Japonya'nın beklenmedik şekilde resesyona girmesinin ardından geriliyor.

PETROL FİYATLARI

Petrol vadelileri, bugün açıklanan verinin Japonya'da yurtiçi hasıla büyümesi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.6 daraldığını göstermesinin ardından, New York'ta yüzde 1.5 geriledi. İran petrol bakanının bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmeye hazırlandığı belirtiliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu üyeleri (OPEC) 27 Kasım’da toplantı yapacak.

Brent, OPEC üyelerinin petrol üretimini düşürme çağrılarına direnmesi ve bunun yerine ABD’ye yapılan ihracat fiyatlarını düşürmesi ile Haziran ayındaki zirve seviyeden yüzde 32 kadar geriledi. ABD’de petrol üretimi 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Venezuela, Libya ve Ekvador petrol daha fazla düşüş göstermesinin engellenmesi için adım atılması yönünde çağrıda bulundu. Brent 14 Kasım'da yüzde 2.5 değer kazanmıştı.

Aralık vadeli WTI petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 71 sent kadar düşerek New York saati ile 13:02'de varil başına 75.11 dolar oldu. Vadeli kontratlar 14 Kasım'da varil başına 73.25 dolar ile 21 Eylül 2010'dan bu yana en düşük gün içi düzeyi gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 6.7 aşağısındaydı. Fiyatlar bu yıl yüzde 24 düştü.

Ocak vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 62 sent düşerek varil başına 78.79 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.66 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.