Petrolde toparlanma emareleri

0
2636

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1.3 kadar artış gösterdi. ABD’nin gösterge petrolü WTI’nin teslimat noktası olan Cushing, Oklahoma’da stoklar 10 Temmuz itibarıyla sona eren haftada artış göstererek yükselişi 3. haftaya taşıdı. Öte yandan rafinelerin haftalık bazda 1989’dan bu yana en çok petrolü kullanmaları ile total stok, beklentilerin üzerinde geriledi. Goldman Sachs Group Inc.’a göre İran ihracatının artması petrol piyasasına 2016’ya kadar tam olarak etki etmeyecek.

Petrolün 6 yılın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanma, küresel arz fazlası sorunun süreceği spekülasyonu ile duraksadı. İran pazar payını geri kazanma arayışına girerken, ABD’li üreticiler üretimi artırıyor. ABD’de total petrol stoku geçtiğimiz hafta geriledi. Ancak EIA’nın verilerine göre stoklar yılın bu döneminde 5 yıllık ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil yukarısında seyrediyor.

Syndey’deki Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, “Stoklarda pozitif bir düşüş var. Anak Cushing’te hafif bir yükseliş görüyoruz. Güven, hala kırılgan. Bu ihtiyatlı bir iyimserlik” dedi.

Ağustos vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 66 sent kadar yükselerek varil başına 52.07 dolar oldu ve Singapur saati ile 14.06’da 51.93 dolardan alıcı buldu. Kontrat Çarşamba günü 1.63 dolar gerileyerek 51.41 dolar ile 9 Nisan’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 13 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 2.5 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 50 sent yükselerek varil başına 57.55 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 1.46 dolar değer kaybederek 57.05 dolara geriledi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 5.77 dolar seviyesinde. Ağustos vadeli Brent petrol kontratının vadesi Perşembe günü (bugün) dolacak. Daha aktif olan Eylül vadeli kontrat 54 sent artış ile 57.66 dolara ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.