‘Petrol’e Goldman Sachs dur dedi

0
2481

İran'ın nükleer programının sınırlanması için ön anlaşma imzalanmasının ardından dün yaklaşık yüzde 6 yükselen petrol fiyatları, bugün Goldman Sachs tarafından yayımlanan ve ABD'nin petrol üretiminin azalması için fiyatların aylarca düşük kalmasının gerektiği olduğunu belirten raporun ardından düşüş kaydetti.

Ham petrol vadeli fiyatları dün Suudi Arabistan'ın Asya'ya ihraç ettiği petrolün fiyatını art arda ikinci defa artırmasının ardından bölgede arz görünümünün iyileştiğine yönelik beklentilerle 1 doların üzerinde artış kaydetmişti.

Brent petrolünün fiyatı, Cuma günü İran'ın nükleer programı hakkında nihai olmayan çerçeve anlaşmasının sağlanmasının ardından İran'a dönük uluslararası yaptırımın ileride kalkacağı ve petrol arzının artacağı beklentisiyle yüzde 5 kadar düşmüştü. Bu beklentiye karşılık analistler İran'ın petrol ihracındaki artışın aylar sürebileceğini ve 2016'dan önce gerçekleşmesinin beklenmediği uyarısında bulunuyorlar.

GOLDMAN: PETROL FAZLA YÜKSELMEZ

Diğer yandan ABD’li banka Goldman Sachs’tan petrolle ilgili değerlendirme geldi. Banka, “Petrol stoklarında düşüş petrol fiyatlarını fazla yükseltmez” dedi.

Petrol fiyatlarına ilişkin bir not hazırlayan banka, ABD’deki stokları ve sermaye harcamalarındaki düşüşün, kısa vadede fiyatları yükseltebileceğini, ancak uzun vadede üretim artışının fiyatları baskılayacak güçte seyredeceğini öngördü. Gelecek 3 aylık öngörüsü olan 40 dolar düzeylerinin aşılabileceğini belirten Goldman uzun vadeli tahmini 65 doların ise aşağı yönlü riskle karşı karşıya olduğu yorumunu paylaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.