Piyasada gözler bu veride…

0
2513

Dolar, ABD'de açıklancak olan Mart ayı istihdam verileri öncesi, önemli para birimlerinin çoğu karşısındaki kayıplarını korurken, Asya hisse senetlerinin büyük bölümü değer kazandı. Avustralya doları yeni Zelanda doları karşısında, en az 30 yılın en zayıf seviyesine indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.6 düştükten sonra, Tokyo saati ile 12:21'de, önceki kapanışının yakınında seyrediyordu. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Endeksi yüzde 0.3 tırmandı ve son bir yılın en hızlı haftalık kazancına hazırlanıyor. Güney Kore'de Kospi Endeksi yükseldi. Çin hisse senetleri, erken saatlerdeki kayıplarını geri alırken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları kiwi olarak adlandırılan Yeni Zelanda doları karşısında 1.0094 seviyesine kadar indi. Asya, ABD ve Avrupa piyasalarının büyük bölümü bugün tatil nedeniyle kapalı.

Vadeli işlemler, traderların, bugün ABD'de açıklanacak olan ve önceki aya göre daha az artış göstermesi beklenen Mart ayı tarım dışı istihdam verisi öncesi, Fed'in faiz artırımlarını öteleyebileceği beklentilerini güçlendirdiğini gösteriyor. İran ve dünyanın önde gelen ülkeleri, İran'ın nükleer progamı konusunda anlaşmaya vardı.

Tokyo'da Nomura Holdings Inc. kıdemli stratejisti Juichi Wako, "Bugün muhtemelen, istihdam verisi ve tatil nedeniyle, bekle-gör modunda olacağız," dedi ve "Hisse senedi piyasasının hareketlenmesi için fazla sebep yok, olanlar da iç piyasadan kaynaklanıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Ekonomistler, ABD'de bugün TSİ 15:30'da açıklancak olan Mart ayı tarım dışı istihdam verisinin 245,000 artmasını ve işsizlik oranının yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesinde kalmasını bekliyor.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in, faiz görünümünü düşürdüğü 19 Mart'taki toplantısından bu yana yüzde 1.6 geriledi. Euro dolar karşısında bugün 1.0870 seviyesinde seyrederken, yen dolar karşısında fazla değişmeyerek 119.70 seviyesinde kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.