Piyasadaki endişenin yeni adı Moody’s

0
2638

Gelişmekte olan piyasalardaki bozulmanın yanı sıra üst düzey iki AKP'li yetkilinin Cuma günü Türkiye ile ilgili değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den olumsuz bir açıklama gelebileceğine işaret etmeleri para ve sermaye piyasalarında satışlara neden oldu.

MOODY'S KÖTÜMSERLİĞİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye hakkında pozitif değerlendirme yapması gerektiğini ancak geçmiş performanslara bakıldığında bunun bir sürpriz olacağını söylemedi.

Zeybekci'nin açıklamalarından birkaç saat sonra ise AKP Milletvekili Salih Kapusuz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Her Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir kriz çıkarmaya çalışanların yine kriz arayışı içerisinde olduklarına dair duyumlar alıyoruz. Seçim öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürmeye yönelik bir takım girişimlerin olduğuna dair söylentiler var. Umarız bunlar doğru değildir. Standard&Poor's, Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının daha önce subjektif kriterlerle Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü biliyoruz" ifadelerini kullandı. Hazine ile kredi derecelendirme anlaşması bulunan Moody's Türkiye'yi "negatif" görünümle yatırım yapılabilir seviye olan "Baa3" düzeyinde derecelendiriyor.

MEDVEDEV ETKİSİ

Gelişmekte olan piyasalardaki bozulmada ise Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'in açıklamalarının da etkili olduğu belirtiliyor. Rusya'nın RIA haber ajansı Medvedev'in, AB tarafından Rusya'nın düşük tarifeli havayolu şirketi için açıkladığı yaptırımların ardından Moskova'nın da olası karşı önlemler üzerinde görüşmesi gerektiğini söylediğini duyurdu. 

DOLAR ÇIKTI, BORSA DÜŞTÜ

Sabah saat 0819'da 2.1286/2.1297 seviyesinde olan dolar/TL, 2.1445'e kadar yükseldikten sonra saat 1641'de 2.1413/2.1420 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah yüzde 9.25 seviyesinden açılan ve ihalelerin ardından yüzde 9.08 seviyesine kadar gerileyen iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, son gelişmelerle yüzde 9.32'ye kadar yükseldi. Bu sabah yüzde 9.44 seviyesinden açılan ve ihale sonrası yüzde 9.27'ye kadar gerileyen 20 Mart 2024 itfalı eski 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 9.41'e kadar yükseldi. Borsa İstanbul'da da tahvil faizlerindeki yükselişin etkisiyle kayıplar hız kazandı. Seansın son 30 dakikalık bölümde 600 puanın üzerinde düşüş kaydeden BIST-100 en düşük 80,992.33 puanı görürken, saat 1641'de yüzde 1.08 kayıpla 81,008.87 puandaydı. Bankacılık endeksindeki kayıp ise yüzde 1.8 seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.