Piyasalar Brexit sonrası toparlanıyor

0
3069

Küresel piyasalar, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması (Brexit) şokunun ardından gelen panik satışlar sonrası toparlanmasını sürdürüyor. Brexit’le birlikte 30 yılın en düşük seviyesini gören sterlin, AB liderlerinin İngiltere'nin AB'den düzenli bir şekilde çekilmesini istediklerini söylemesinin ardından euro karşısında çok fazla değişmedi.

Merkez bankalarının Brexit kararından dolayı meydana gelebilecek sıkıntıları önleme çabaları etkisini gösterdi. Cuma ve pazartesi günleri küresel hisse senetlerinde 4 trilyon dolar erimeye neden olan kayıpların yarıdan fazlasını geri alındı.

ABD'de petrol stoklarının geçen hafta düşüş göstermesiyle petrol 50 dolar seviyesini gördü. Altın da, güvenli liman niteliğindeki varlıkların zayıflaması sonrası aşağı yönde hareket etti

İç piyasalarda ise Atatürk Havalimanı'nda salı gecesi meydana gelen patlamanın olumsuz etkisi çok sınırlı kaldı. Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile normalleşme sürecine girmesi, Brexit etkisinin azalması ve Amerikan Merkez Bankası’nın 2016’yi faiz artırmadan pas geçebileceğine ilişkin kuvvetlenen inanışlar iç piyasalardaki iyimser havayı sürdürüyor.

Çarşamba gününü 2,89-2,90 bandında tamamlayan dolar/TL, 2,89 liradan işlem görüyor.

PETROL

ABD’de petrol arzındaki düşüşle destek bulan petrol fiyatları, iki günlük rallinin ardından geri çekildi. Son iki günde yüzde 7,7 yükselen vadeli petrol kontratları, yüzde 1,2 düştü.

Enerji Enformasyon İdaresi'nin çarşamba günü açıkladığı rakamlara göre, ABD petrol stoku düşüşünü altıncı haftaya taşıyarak 4,05 milyon varil geriledi. ABD petrol üretimi de düşüşünü üçüncü haftaya genişleterek 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Fiyatlar, 23 Hazian'da İngiltere'de gerçekleştirilen referandumda Brexit sonucunun çıkmasından sonraki iki günde yüzde 7,5 düşerek, şubattan bu yana en büyük kaybını gerçekleştirmişti.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 50 dolardan işlem görüyor. Kontrat, çarşamba günü yüzde 4,2 yükselerek 50,61 dolardan kapanmıştı.

ALTIN

Politika yapıcıların, Brexit’in büyüme üzerindeki etkilerini azaltmak için devreye gireceğine ilişkin işaretler, risk iştahını artırdı, altın fiyatlarını düşürdü. Spot altının ons fiyatı bin 314 dolardan işlem görüyor.

Bloomberg’e konuşan Sydney'deki Australian Bullion Co. Baş Ekonomisti Jordan Eliseo, “Risk varlıklarının geçen haftaki şok referandum sonrası gösterdiği kayıpların önemli kısmını geri alması ile birlikte piyasalar bugün "brexit ferahlaması" şeklinde soluklanıyor. Altın fiyatlarının bu ortamda bir süre mola verdiğini görmek şaşırtıcı değil. Metal hâlen son bir haftada 50 dolar yükselmiş durumda" dedi.

Altın bu yıl, güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması ve Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin zayıflaması sonucu yüzde 24 ralli yaptı.

ASYA PİYASALARI

Merkez bankalarının finans piyasalarına destek sağlayacağı spekülasyonlarının artmasının, Brexit’in olumsuz etkilerine ilişkin kaygıları hafifletmesiyle oluşan küresel toparlanma Asya piyasalarını da etkiledi. Asya hisseleri yükselişini ikinci güne taşıdı.

Çarşamba günü yüzde 1,8 sıçrayan MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0,7 yükseldi.

Sydney'deki CMC Markets Baş Piyasa Stratejisti Michael MCCarthy, Bloomberg’e yaptığı açıklamada ”Fed'in faiz artırımından kaçınacağı ve diğer merkez bankalarının teşvik adımları atacağı spekülasyonu güvenin artmasına yardımcı oldu. Brexit, İngiltere ve Avrupa'da ekonomik yavaşlamaya neden olabilir ancak Brexit'in Asya üzerindeki etkisinden fazla endişe duymuyorum. Bir ölçüye kadar, Asya korunaklı durumda" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.