Piyasalar “Çin Merkez Bankası”ndan destek aldı

0
989

Asya hisse senetleri, G-20 ülkelerinin maliye bakanlarının teşvik çabalarını görüşmeleri ile birlikte, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) parasal genişleme için kapasitesinin bulunduğunu açıklaması ile birlikte ralli yaptı ve üst üste ikinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi. Petrol Ağustos ayından bu yana en büyük haftalık kaznacına yöneldi.

Asya hisse sentlerinin göstergesi MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD'de Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) 2016 yılının başından bu yana en yüksek seviyelerine tırmanmasının ardından haftayı yüzde 0.6 kazançla geçmeye yöneldi. Sanayi metalleri yükselirken, Yeni Zelanda doları ve Malezya ringgitinin güçlenmesi ile birlikte sıçrama yaptı. Altın kazançlarını genişletti.

Piyasalarda dikkatler, Şanghay'da yapılacak olan G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısına çevrildi. PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan, toplantılar başlamadan önce yaptığı açıklamada, olası risklere karşı halen ellerinde para politikası araçları bulunduğunu ve yuanın değer kaybetmesi için bir nedenin olmadığını söyledi. ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, bu hafta yaptığı açıklamada, piyasalardaki sert hareketlere karşın, G-20 toplantısından "acil tepki" beklenmemesi gerektiğini söyledi. Küresel hisse senetleri,petrl fiyatlarının Şubat ayının başında 13yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından başlattığı yükselişini devam ettirmesi ile birlikte çıkışını ikinci haftaya taşımaya hazırlanıyor. Güvenli liman niteliğinde bir varlık olan Japon yeni, bu ay ilk haftalık kaybına yöneldi.

Şanghay'da Huaxi Securities Co. analisti Wei Wei, "Çin Merkez Bankası Başkanı2nın yorumları piyasa endişelerini biraz azalttı ve genel likidite koşulları halen rahatlamaya devam edecek," dedi ve "Yatırımcı güveni krılgan görünüyor. Bu yüzden piyasa muhtemelen yakın zamanda istikrar kazanmayacak. Volatil seanslar göreceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da çekirdek enflasyon Ocak ayında, düşük enerji fiyatlarının enflasyonu yükseltme çabalarını etkisiz kılması ile birlikte sıfır seviyesinde çıktıç Çin'de birinci el konut fiyatları, hükümetin izlediği kentlerin yarısından fazlasında, gayrımenkule getirilen kısıtlamaların gevşetilmesinin etkisi ile yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:19'da yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.