Piyasalar faiz artırımına hazır mı?

0
2726

Goldman Sachs Group Inc., finans piyasalarının kırılgan olduğunu çünkü hiç kimse Fed’in ne yapacağını konusunda fikir birliği sağlayamıyor. Tahviller, konu ile ilgili tartışmanın etkisi ile ikilemde kaldı.

ABD Hazine tahvilleri, Salı günü perakende satışlar verisinin artış göstermesinin ardından kaydettiği düşüşten toparlanarak yükseliyor. Perakende satışlardaki yükseliş Fed’in faiz oranlarını bu hafta artıracağı spekülasyonunu destekledi.  Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius, “Faiz artırımı muhtemelen Aralık ayına kadar gelmeyecek veya belki 2016’ya kadar. Politika yapıcıların beklemede kalacak olmasının nedeni fikir birliğinin olmayışı” diye konuştu.

Hatzius, Salı günü Bloomberg’e verdiği röportajda, “Piyasanın hazır olmadığına dair biraz endişe olacak. Piyasanın olumsuz bir reaksiyon verme riski var” dedi. Goldman Sachs, merkez bankası ile doğrudan işlem yapan 22 temel dealerdan biri olma özelliği taşıyor.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek Tokyo saati ile 11.55’te yüzde 2.6 seviyesine geldi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 7/32 veya 1,000 dolar nominal değer 2.19 dolar yükseliş ile 97 22/32 oldu.

Faizler Salı günü 10 baz puan ile 3 haftanın en sert yükselişini gösterdi. Perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 0.2 yükseldi. Temmuz verisi de yukarı yönlü revize edildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.