Piyasalar “Fed” beklentileri ile yön buluyor

0
2685

Dolar, Aralık toplantısında Fed'in faiz artırımına gidebileceğine ilişkin beklentilerini etkileyebilecek Fed yetkililerinin konuşmaları öncesi, son bir ayın zirvesinden başlattığı düşüşünü genişletirken, Hong Kong'da hisse senetleri ralli yaptı. Avustralya doları, ülkede güçlü çıkan istihdam verisinin merkez bankası üzerinde para politikasını gevşetmesi yolundaki baskıyı azaltmasından dolayı son beş haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

ABD para birimi, dolar göstergesinin 2005 yılına kadar giden veriler dikkate alındığında en yüksek seviyesine çıkmasından iki gün sonra, 16 önemli paranın 12'si karşısında zemin kaybetti. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi son altı günde ilk kez düşerken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, geçen hafta boğa piyasasına girmesinden bu yana ilk kez geri çekildi. Asya enerji hisselerini içeren endeks, petrolün, ABD'de stokların yedinci hafta üst üste arttığını göstermesi beklenen veri öncesi varil başına 43 dolar civarında seyretmesi ile birlikte geriledi.

ABD'de açıklanan ekonomik veriler dünyanın en büyük ekonomisinin yüksek faizlerle başa çıkabilecek denli güçlü olduğunu işaret ederken, yatırımcılar, halen Fed'in endişe duymasına neden olabilecek Amerikan büyümesine yönelik tehditlerin olup olmadığını anlamak için denizaşırı göstergelere de bakıyorlar. Ekonomik yavaşlamasının Fed'in faiz artırımını ertelemesine neden olduğu ve buna bağlı olarak küresel piyasalarda geçen çeyrekte satış dalgasını tetikleyen Çin'de bu hafta açıklanan veriler karışık geldi. Fed Başkanı Janet Yellen Perşembe günü Washington'da konuşacak.

Sydney'de MC Markets Plc şef piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Para politikasındaki farklılaşma daha dalgalı bir yatırım ortamı yaratıyor," dedi ve "Vadeli işlemler piyasası, Fed'in Aralık toplantısında faiz artırma olasılığının artmamasından daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çin'de daha da gevşeme beklentileri yüksek, zira orada politika yapıcılar arasında zayıflayan ekonomiye karşı kanıtlanmış bir tepkisellik var" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.