‘Piyasalar Fed faizini fiyatlamaya devam ediyor’ 27.10.2016

Uluslararası piyasalar, Fed'in faiz artırımına gideceğine ilişkin güçlenen beklentileri fiyatlıyor

0
1201

Dolar, Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceğine ilişkin güvenin daha da güçlenmesi ile birlikte önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Asya hisse senetleri, karışık gelen kar rakamları ve petrolün üç haftanın en düşük seviyesinde sakinleşmesinin ardından geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD’de birinci el konut satışları ve hizmet sektörü faaliyetlerinin arttığını gösteren verilerin ardından yedi ayın en yüksek seviyesine tırmandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Canon Inc., Cnooc Ltd. ve Posco’nun tümünün birden finansallarını açıklamasının ardından zemin kaybetmesi ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı. Ham petrol, OPEC’in sekiz yıl sonra aldığı ilk üreetim indirimi kararını uygulayıp uygulayamayacağına ve bu karara diğer büyük üreticilerin katılıp katılmayacağına iişkin belirsizliklerin etkisiyle varil başına 49 dolar civarında tutundu. Asya bölgesi tahvilleri, dün ABD Hazine tahvillerindeki kayıpların ardından geri çekildi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi’nde (S&P 500) finansallarını açıklayan şirketlerin yaklaşık yüzde 80’i beklenenden daha iyi kar açıklarken, Asya ve Avrupa’da olumlu sürprizler bu denli fazla değildi. Yatırımcılar ayrıca, iki hafta içinde gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimleri ve Fed’in Kasım ayı toplantısından dıolayı da temkinli.

Melbourne’de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, “Asya hisse senetleri, Nikkei dışında, ABD seçimlerinin yaklaşması ve yatırımcıların dikkatlerini ekonomi ve para politikasına ilişkin senaryolara çevirmeleri ile birlikte yatay seyrediyor,” dedi ve İngiltere’de Haziran ayında sürpriz bir şekilde AB’den ayrılma kararının çıktığı referandumu işaret ederek, “Yatırımcılar, Brexit olayında gördüğümüz üzere, ABD seçimleri öncesi piyasaya girme konusunda isteksiz” şeklinde görüş bildirdi.

ABD’de Perşembe günü dayanıklı tüketim malları siparişleri ve konut piyasası verileri, İngiltere’de ise Brexit ortamında ekonominin nasıl performans gösterdiğini işaret edebilecek büyüme verisi açıklanacak. Karlarını açıklayacak şirketler arasında ise Google’ın ana şirketi Alphabet Inc., Deutsche Bank AG ve China Petroleum & Chemical Corp. yer alıyor.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Tokyo saati ile 11:12’de yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.