Piyasalar “Fed kararını” bekliyor

0
2812

Asya hisse senetleri, yendeki güçlenmenin Japon ihracatçı şirketlerine satış getirmesi ile birlikte düşerken, petrol altı yılın en düşük seviyesinden yükseldi ve metaller değer kazandı. Avustralya doları, istihdamdaki beklenmedik yükselişin etkisi ile son bir haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Japonya'da Topix Endeksi, yenin son üç ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirmesinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşırken, ABD endeks vadeli kontratları, gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dün üçüncü gün üst üste düşüş göstermesinin ardından yukarı yönde hareket etti. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, emtia ileilişkili para birimlerinin dolar karşısındaki yükselişlerine öncülük ederken, Malezya ve Güney Afrika para birimleri satış dalgasının ardından değer kazandı. Bakır sanayi metallerindeki yükselişlere öncülük etti.

Petrolde, OPEC'in üretim kotasını kaldırmasının ardından görülen güçlü düşüşler, yatırımcıların gelecek hafta Fed'in bu yıl gerçekleştireceği son toplantı için geri sayıma geçmeleri ile birlikte, finans piyasalarında sarsıntı yarattı. Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına gideceği yolundaki beklentilerin güçlenmesinden en çok faydalanan varlık olan dolar, son birkaç gündür değer kaybederken, küresel döviz volatilitesini ölçen endeks, Fed kararınn yaklaşması ile birlikte artış gösteriyor.

Singapur'da LGT Group yatırım stratejisti Simon Grose-Hope, "Muhtemelen sert hareketlerin olmasına oldukça yakınız, ancak sürdürülebilir bir dönüş için henüz bir katalizör görmüyoruz," dedi ve "Bu nedenle halen enerji sektöründen ve gelişen piyasalardan uzak duruyoruz. Çünkü kötüye gidiş durabilir, ancak bu, durumun iyiye gitmesi ile aynı anlama gelmiyor" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.