Piyasalar Fitch’i bekliyor

0
447

Küresel piyasalar artan risk iştahı ile genel olarak pozitif bir seyir izlerken, bugün yurt dışında yoğun veri gündemi, yurt içinde ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye değerlendirmesinin piyasaların odak noktasında olacağı belirtiliyor. Brent petrolün varil fiyatı dün 35 doların üzerine çıkarak dünya borsalarının yükseliş isteğini desteklerken, buna bağlı olarak dolar endeksi geriledi, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yatay bir seyir izledi. Analistler, bugün yurt dışında ABD büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarının takip edileceğini belirterek, özellikle pay piyasalarında yükseliş eğiliminin dikkati çektiğini ifade ediyor.

Yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen Türkiye değerlendirmesinin piyasaların odak noktasında olacağını ifade eden analistler, şu dakikalarda 35,10 dolar seviyelerinden işlem gören Brent petrolün varil fiyatının 35 doların üzerinde kalması durumunda risk iştahının artabileceğini kaydediyor. ABD'de dün açıklanan dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerden iyi gelmesi ve yükseliş eğilimindeki petrol fiyatlarının etkisiyle Dow Jones endeksi yüzde 1,29, S&P 500 endeksi yüzde 1,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,87 değer kazandı. Dolar endeksi sınırlı da olsa düşüşe geçerken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 1,72 seviyelerinde dengelendi.

Avrupa tarafında avro/dolar paritesi 1,10 seviyesinin üzerinde dengelenmesinin ardından bugün, son üç gündür aşamadığı 1,1050 seviyesini aşarak 1,1070'e çıktı. Dün Avro Bölgesinde enflasyon, İngiltere'de büyüme verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmesinin ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,79, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,24 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,48 değer kazandı. Asya'da Çin Merkez Bankasının (PBoC) genişleme politikasını sürdürebileceğine yönelik açıklamalarla Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 1,3 değer kazanırken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,30 yükselişle tamamladı. Yurt içinde dün TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışması ve son iki haftanın en düşük seviyesi olan 2,9192'ye kadar gerilemesi dikkati çekti. BIST 100 endeksi de dünya borsalarındaki pozitif seyir ve değerlenen TL'nin desteği ile yükseliş eğilimini gün boyu sürdürerek yüzde 1,53 artışla 75.202 puandan kapandı. 

Analistler, küresel piyasalardaki pozitif seyrin etkisiyle BIST 100 endeksinin 75.500 direncinin üzerinde kalmaya çalışacağına değinerek, Fitch'in bu akşam açıklanması beklenen Türkiye değerlendirmesinin bekleneceğini ifade ediyor. Ekonomistler, Fitch'in cuma günü yapacağı Türkiye değerlendirmesinde kredi notunu ve durağan görünümü değiştirmeyeceğini tahmin ediyor. Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 09.45 Fransa, 4Ç GSYH 12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı ekonomik görünüm endeksi 12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı Tüketici Güven Endeksi 15.00 Almanya, şubat ayı TÜFE 15.30 ABD, 4Ç GSYH 15.30 ABD, ocak ayı kişisel gelir ve harcamalar 17.00 ABD, şubat ayı Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.