Piyasalar güne nasıl başladı? 07.02.2017

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3261

Asya hisse senetleri, Japon yeninin tüm dünyada piyasaları olumsuz etkileyen siyasi belirsizlikle birlikte güvenli liman niteliğindeki varlıklardaki ralliye öncülük etmesinin ardından değer kaybetti.

Japonya’da Topix Endeksi, yenin Pazartesi günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından son üç günde ilk kez düştü. Bu hareket, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin (S&P 500) düşük ücret artışları ve istikrarsız perakende sektörü sonuçlarınının ardından ekonomik büyümeye en duyarlı hisselere gelen satışlarla tüm zamanların en yüksek seviyesi yakınından geri çekilmesi sonrası gerçekleşti. Çin’de hisse senetleri, yatırımcıların Döviz rezervi verisini beklemeleri ile birlikte dalgalı seyretti. Altın Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesinden gerilerken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi düşüşünü sürdürdü. Kiwi olarak da adlandırılan Avustralya doları enflasyon beklentilerine bağlı olarak ralli yaparken, Avustralya doları merkez bankasının faizi sabit tutmasının ardından kayıplarını geri aldı.

Hisse senetlerinde Trump destekli ralli, yatırımcıların ABD yönetiminin korumacı ticaret söylemini vaat ettikleri vergi kesintileri ve harcama artışları ile nasıl dengeleyeceğini değerlendirmeleri ile birlikte tekliyor. Aynı zamanda, traderlar, seçimler öncesi hız kazanmakta olan düzen karşıtı hareketler ile birlikte Avrupa ülkelerine daha fazla risk primi veriyor. Avustralya Merkez Bankası bugünkü toplantısında, küresel emtia fiyatlarındaki artışların yavaşlayan ekonomik büyümenin etkisini gidermesi ile birlikte gösterge faizi değiştirmedi.

Piyasalarda bu hafta;

*Hindistan, Yeni Zeland, Filipinler ve Tayland’da da merkez bankaları politika toplantılarını gerçekleştirecek.

*ABD’de ekonomik veri takviminin yoğun olmaması ile birlikte, dikkatler, Trump yönetiminin göçmen kararını durduran mahkeme karrı sonrası alacağı tavır öncesi siyasi gelişmelere çevrildi.

*Almanya’da Salı günü açıklanacak olan Aralık ayı sanayi üretimi verisinin önceki aya göre yavaşlama göstermesi bekleniyor. İngiltere’de Cuma günü açıklanacka olan sanayi aktivitesi verisinin de ılımlı hale gelmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi,Pazartesi günü Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından Tokyo saati ile 13:03’te son kapanış seviyesi yakınında seyrediyordu.

*Japonya’da Topix Endeksi iki günlük yükselişin ardından yüzde 0.2 geriledi. Toyota Motor Corp., üçüncü çeyrek faaliyet karındakş yüzde 39’luk düşüşün ardından yüzde 2.3 değer kaybetti.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 düştü. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.5 aşağıdaydı.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi ve Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi, Döviz rezervleri verisi öncesi, yüzde 0.1’den az düştü.

*Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500) Pazartesi günü yüzde 0.2 düştükten sonra, endeks vadelileri fazla değişmedi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve yükselişini ikinci güne taşıdı.

*Yen dolar karşısında, önceki seansta yüzde 0.8 yükseldikten sonra yüzde 0.1 düşerek 111.89 seviyesine indi.

*Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları erken saatlerdeki yüzde 0.3’lik kaybını geri aldı ve yüzde 0.2 yükseldi. Avustralya para birimi bu yıl yüzde 6.5 değer kazandı.

*Yeni Zelanda doları, enflasyon beklentilerimin artmasının ardından, yüzde 0.6 yükseldi ve yükselişini dördğncü güne taşıdı. Merkez Bankası Başkanı Graeme Wheeler ikinci kez görev almak istemediğini ve Eylül ayında sona erecek ilk döneminin ardından görevi bırakacağını kaydetti.

*Eruo dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 0.3 dümesinin ardından yüzde 0.4 daha düşerek 1.0708 seviyesine geldi.

Emtia

*Petrol , Pazartesi günü Baker Hughes Inc.’nin ABD’de aktif Petrol kuyusu sayısının Ekim 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktığını açıklaması sonrası yüzde 1.5 düştükten sonra yüzde 0.3 tırmanarak varil başına 53.17 dolara geldi.

*Altın, üç gün üst üste değer kazanarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.3 gerileyerek ons başına 1,232.16 dolara indi.

Tahviller

*Avustralya’nın 10 yıl vadeli tahvilleri değer kazanırken ve bu kağıdın faizi altı baz puan düşüşle yüzde 2.70’e inerken, aynı vadeli Yeni Zelanda tahvillerinin faizi sekiz baz puan düşerek yüzde 3.31’e geriledi.

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi önceki seansta iki haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra iki baz puan daha gerileyerek yüzde 2.39’a indi. Fransa ve Almanya’nın 10 yıllıklarının faizleri arasındaki fark Pazartesi günü 72 baz puana sıçradı.

Kaynak: Bloomberg  HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.