Piyasalar güne nasıl başladı? 11.11.2016

Küresel piyasalarda ABD başkanı Trump'ın etkisi devam ediyor.

0
684

Gelişen piyasalardaki satış dalgası, Donald Trump başkanlığında uygulanacak politikaların gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışlarına neden olabileceği ve aynı zamanda bu ülkelerin ihracatını zayıflatabileceği endişeleri ile birlikte Asya’daki işlemlerde derinleşti. Küresel tahvillerde kayıplar sürerken, dolar kazancını korudu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ve gelişen ülke para birimleri, daha korumacı ticaret politikaları uygulamayı ve Fed’in faiz artırımlarını hızlandırması beklenen bir adım olan mali teşvikleri artırmayı planlayan Trump’ın seçilmesinden bu yana, üç işlem gününde de, aşağı yönde hareket etti. Tahvillerin değerinde bu hafta 1 trilyon dolar erime gerçekleşti ve böyle bir gelişme son 20 yılda sadece bir kez oldu. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Mayıs 2015’ten bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi. ABD endeks vadeli kontratları ve petrol düştü.

Fed fonları faizi (Fed’in gösterge faizi) vadeli işlem kontrat fiyatlamaları, traderların Fed’in Aralık ayındaki toplantısında çeyrek puanlık faiz artırımı olasılığını yüzde 80 olarak görüyor e swap işlemleri, Salı günkü seçimler öncesine göre daha hızlı bir sıkılaştırma beklentisini gösteriyor. Trump’ın vaatleri vergi indirimlerini ve 500 milyar dolarlık altyapı yenileme harcamalarını işaret ediyor ve bu planların bütçe açığını genişletirken enflasyonu artırması bekleniyor.

Commonwealth Bank of Australia kıdemli döviz stratejisti Elias Haddad, “Dolar, ABD faiz beklentilerindeki yukarı revizyon ve dikkatlerin başkanlığa seçilen Donald Trump’ın büyüme ve enflasyon odaklı politikaları üzerinde toplanması ile birlikte, önemli para birimlerinin çoğıu karşısında değer kazandı,” dedi ve “Trump’ın ekonomi politikaları Fed’i daha hızlı faiz artırımlarına zorlayacak ve bu da dolar için yukarı faktör” şeklinde görüş bildirdi.

Cuma günü Çin’de Bekarlar Günü ve bugün artması beklenen e-ticaret, dünyanın en büyük online alışveriş olayının gerçekleşmesine neden olabilir. MAlezya’da bugün büyüme, fabrika üretimi ve cari işlemler dengesi verileri açıklanacak. Hong Kong da büyüme rakamını açıklayacak.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Tokyo saati ile 11:13’te yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

PAYLAŞ
Önceki İçerikDeflasyon Nedir?
Sonraki İçerikBorsa endeksi Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.