Piyasalar güne nasıl başladı? 15.02.2017

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3294

Banka hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen’ın Fed’in faiz artırmak için Trump yönetiminin destekleyici maliye politikalarına ilişkin planlarını beklemek zorunda olmadığını söylemesinin ardından, küresel hisse senetlerindeki yükselişlere öncülük etti. Dolar kazançlarını korurken, tahviller değer kaybetti.

Tokyo’dan Sydney’e hisse senetleri, ABD’de dört ana endeksin ikinci gün üst üste tarihlerinin en yüksek seviyelerinde kapatmasının ardından yükseldi. Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetleri, rekor seviyeye çıkan yeni kredilerin ekonominin gücüne ilişkin iyimserliği güçlendirmesinin ardından yaklaşık üç ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Fed Başkanı’nın faizi artırmak için çok uzun beklemenin finans piyasalarını bozabileceğini söylemesinin ardından yükselişini beşinci güne taşıdı.

Trump reflasyon işlemleri, Yellen’ın yorumlarının ardından, ABD’de borçlanma maliyetlerinin gelecek ayki toplantıda artırılma olasılığının yüzde 34’e çıkması ile birlikte yeniden ön plana çıktı. Salı günü ABD ve Çin’de açıklanan enflasyon verileri fabrikalarda fiyat artışlarının hızlandığını gösterirken, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyatları verileri öncesi, para politikasının sıkılaştırılması için zemini güçlendirdi.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.