Piyasalar güne nasıl başladı? 16.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
1216

DOLAR GÜNE NASIL BAŞLADI? 

ABD verilerinin dün beklentilerin üzerinde gelen  ardından yükselen dolar/TL, yeni güne 3,29’a yakın başladı.

PİYASALARDA GÖZLER AB’YLE GERİLEN İLİŞKİLER VE İÇ SİYASİ GELİŞMELERDE 

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın ekonomi politikalarının küresel ekonomiye etkileri fiyatlanmaya çalışılmaya devam ederken, yurt içinde gözler AB’yle gerilen ilişkiler ve iç siyasi gelişmelerde olacak.

Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan vergi indirimleri ile altyapıya daha fazla yatırımın yanı sıra ucuz ithal ürünlere gümrük vergisi getirilmesi ve göçmenlerin sınırdışı edilmesi gibi planların ABD’de enflasyonu yükselteceği düşünülüyor.

Enflasyonu yükselteceği öngörülen politikaların uygulanması halinde Fed’in de faizleri daha hızlı yükseltmesi beklenirken, bu durum doların değer kazanacağı anlamına geliyor.

Ancak yatırımcılar Trump’ın başkanlığının başka ne etkileri olacağını da değerlendirmeyi sürdürüyorlar.

PETROL

Petrol, OPEC’in Eylül ayında Cezayir’deki toplantısında vardığı üretimin düşürülmesine ilişkin anlaşmayı sonuçlandırmaya yönelik çabalarını artırması ile birlikte, son yedi ayın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından, kazançlarını korudu.

Brent petrol 47 dolara yakın, ham petrol ise 45,50 dolar seviyelerinde.

ASYA PİYASALARI

Asya borsaları, Wall Street’in günü artıda kapatmasının yanı sıra küresel tahvil piyasalarındaki ABD’de başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından başlayan satışlara ara verilmesinin etkisiyle yükseldi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi hafta başında gördüğü dört ayın en düşük seviyelerinden bugün toparlanarak yüzde 0,6 arttı.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.