Piyasalar güne nasıl başladı? 21.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3011

Global piyasalar, OPEC’in anlaşmaya varacağı beklentisi ile yükselen petrol fiyatlarından destek buldu.

Petrol, OPEC’in arz kısıntısı konusunda anlaşmaya varacağına ilişkin iyimserlikle birlikte yükseldi ve buna bağlı olarak, Asyalı enerji hisseleri değer kazandı. Dolar, neredeyse tüm traderların Fed’in Aralık ayında tetiği çekeceğinden emin olması ile birlikte geçen haftaki güçlü kazançlarını korudu.

Ham petrol New York’ta yüzde 1.3 kadar yükseldi ve geçen haftaki yüzde 5.3’lük yükselişini daha da yukarı götürdü. OPEC’in gelecek hafta Viyana’da gerçekleştireceği toplantı öncesi, İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, İranlı Shana haber ajasında yayınlanan yorumlarına göre, OPEC üyelerinin anlaşma ihtimalinin “hayli yüksek” olduğunu söyledi. Santos Ltd. Sydney’deki işlemlerde, Asya hisse senetleri endekslerinin büyük bölümünün yükselmesi ve Japonya’da Topix Endeksi’nin yükselişini sekizinci güne taşıması ile birlikte yüzde 3.1 yükseldi. Yen dolar karşısında zayıflayarak 111 seviyesini geçerken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesinde seyretti.

ABD’de seçimler öncesi Donald Trump’ın kazanma ihtimali piyasaları oldukça tedirgin etti, ancak Trump’ın altyapı harcamalarını artıracağı yolundaki taahhüdü Fed’in faiz artırım ihtimalinin hızla yükselmesine neden oldu ve bunun sonucu dolar yen karşısında 1988’den bu yana en güçlü iki haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Fed Başkanı Janet Yellen, Kongre’de yaptığı konuşmada, Fed’in faiz artırımına yakın olduğunu söyledi, ancak yeni başkan Trump’ın harcamaları artıracağı taahhüdü, ABD merkez bankasının 2017’de faiz artıracağı beklentilerin zaten güçlendirmişti. Avrupa bakıldığında, Almanya’da Angela Merkel yeniden şansölyelik için yarışacağını açıkladı ve bu açıklama, birkaç istisnai haftanın ardından piyasaları yatıştırabilir.

Auckland’da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli ekonomisti Philip Borkin, “Dünyanın siyaset ve maliye politikasının daha ön plana çıkacağı yeni bir paradigmaya doğru gittiği konusunda çok az şüphe var,” dedi ve “Piyasalar gerçekten, faizlerin ‘Trump’ etkisiyle yükselmesi ve doların piyasa hareketlerinin merkezinde yer alması ile birlikte, zaten bu şekilde davranıyor” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 11:25’te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.