Piyasalar güne nasıl başladı? 22.12.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
665

Piyasalar güne nasıl başladı? 

Japonya ve Hong Kong hisse senetleri, ABD hisselerinde dünkü düşüşü izleyerek Asya hisselerindeki kayıplara öncülük ederken, petrol fiyatları Çarşamba günü son bir haftada ilk kez geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yıl sonuna doğru azalan işlem hacimleri ile birlikte Dow Jones Endeksi‘nin dün gerilemesi ve son dönemde çok konuşulan 20,000 seviyesine ulaşmayı başaramamasının ardından geriledi. Öte yandan Avustralya ve Güney Kore hisseleri değer kazandı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.1 geriledikten sonra düşük kaldı. Yeni Zelanda doları beklenenden daha yüksek çıkan ekonomik büyüme rakamı sonrası güçlendi ve İsveç kronu kazançlarını genişletti. Ham petrol fiyatları, dün ABD’de petrol stoklarının arttığını gösteren verinin ardından varil başına 52.50 doların üzerinde tutundu.

Hisse sentelerindeki ivme, işlem hacimlerinin azalması ve fiyat dalgalanmalarının zayıflaması ile birlikte, ABD’de kamu harcamalarının artırırılacağı beklentileri ile son haftalarda üst üste zirvelere tırmandıktan sonra durgunlaştı. ABD Hazine tahvil piyasası, bu hafta 7 baz puanlık bir bantta dalgalanan 10 yıl vadeli tahvil faizinin 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan satış dalgasının ardından sakinleşti.

Singapur’da IG Asia stratejisti Jingyi Pan, “Petrol fiyatlarıdaki düşüşten de destek bulan Wass Street’tekiılımlı kayıplar bugün Asya piyasası için iyimser bir hava yaratmadı,” dedi ve “Düşük hacimler de yıl sonuna doğru işlemler için fazla bir ivme sağlamıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Hisse Senetleri

*Japonya’a Topix Endeksi ve Nikkei Endeksi Tokyo saati ile 12:42’de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve her iki endeks de düşüşünü ikinci güne taşıdı.

*Çin’de CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 düşerken, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.9 geriledi.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi ve yükselişini dördüncü güne taşıdı. Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yükselişini beşinci güne taşıdı.

*Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500) Çarşamba günü yüzde 0.3 düşerek 2,265.18 puana inerken, Dow Jones Endeksi yüzde 0.2 düşerek günü 19,941.96 puandan kapandı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.1 düştükten sonra dazla değişmedi ve halen bu yılı yüzde 3 kazançla geçmeye yöneldi.

*Yeni Zelanda doları ekonomik büyüme rakamı sonrası yüzde 0.1 yükselirken, İSveç krounu, merkez bankasının parasal genişleme programını gelecek yıla uzatmasının ardından Çarşamba günü yükseldikten sonra yüzde 0.3 daha yükseldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.0443 seviyesine çıktı.

*Yen dolar karşısında Çarşamba günü yüzde 0.3 değer kazandıktan sonra fazla değişmeyerek 117.56 seviyesinde kaldı.

Tahviller

*ABD Hazine tahvilleri, 10 yıllıkların faizini Çarşamba günü 2 baz puan düşürerek yüzde 2.53’e indiren rallisini sürdürdü.

*Japonya’nın 10 yıl vadeli tahvilleri 1 baz puan düşerek yüzde 0.05’e geriledi.

*Almanya’nın 10 yıllıklarının faizi Çarşamba günü yüzde 0.25 seviyesindeydi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), ÇArşamba günü yüzde 1.5 düşerek son bir haftanın ilk kaybını yaşamasının ardından yüzde 0.3 yükselerek varil başına 52.65 dolara geldi.

*Altın son iki günde fazla değişmeyerek ons 1,131.35 dolarda kaldı

Kaynak: Bloomberg  HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.