Piyasalar “istihdam” etkisine girdi

0
2834

Tüm dünyada hisse senetleri, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenin oldkça üstünde artış göstermesi ile birlikte, değer kazandı. Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'in teşviği artıracağı spekülasyonu ile, Ekim ayından bu yana en hızlı artışını daha da genişletti ve bakır değer kazandı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ABD'de Şubat ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 195,000 artması beklenen tarım dışı istihdamın 242,000'lik bir artış göstermesinin ardından ralli yaptı. Çin hisse senetleri, devlet destekli fonların haftasonundaki Ulusal Halk Kongresi toplantısı öncesi piyasada destek alımı yaptığı yolundaki haberin ardından, yükselişini dördüncü güne taşıdı. Gelişen piyasa paralarını içeren Bloomberg JPMorgan Asya Dolar Endeksi, Endonezya rupisinin dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, yükselişini beşinci güne genişletti ve bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Brezilya reali, eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın polis tarafından göz altına alıanmasının ardından sıçrama yaptı. Kredi piyasaları güçlenirken, bakır metallerdeki yükselişlere öncülük etti.

Küresel hisse senetleri, 11 Şubat'ta 2.5 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra, ABD verilerindeki iyileşme ve Çin'deki teşvikten dolayı, bu yılın kayıplarının yarıdan fazlasını geri aldı. ABD'de Şubat ayında işsizlik oranı, istihdamdaki güçlü artışa karşın işgücüne katılımın artması ve bunların iş bulmasından dolayı yüzde 4.9'da kaldı. Ortalama saatlik kazançlar geriledi ve bir yılı aşkın süredir ilk kez düşüş gösterdi. Çin, Cumartesi günü başlayacak Ulusal Halk Kontgresi yıllık toplantısında, büyümeyi desteklemeye yönelik planlarını açıklayabilir.

Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, istiham verisi öncesi yaptığı değerlendirmede, "İki hafta önce, resesyona girilmesini bekliyorduk ve şimdi bu korku ortadan kalktı ve olumlu yönde eğilim var" yorumunda bulundu.

Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 08:38'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda yüzde 1.3 yükselerek ton başına 4,916.50 dolara çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.4 tırmandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.